Obsah filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny
Studentka Gabita se s pomocí kamarádky Otilie chystá zbavit nechtěného těhotenství. Je rok 1987 a v Rumunsku je potrat zakázán. Je třeba najít někoho, kdo ho provede pokoutně, a pokud možno levně. Vše je připraveno, ale nic neprobíhá podle plánu. Pokoj, kde se má akce uskutečnit, nebyl zamluven ve správném hotelu, na schůzku s „panem Bébé“, který má potrat provést, pošle Gabita za sebe Otilii, a ta navíc slíbila snoubenci, že přijde na oslavu narozenin jeho matky. Jednání s „panem Bébé“ připomíná noční můru, ale dívkám nezbývá než splnit jeho kruté podmínky, pokud ho chtějí přimět k dodržení slibu.
20. dny evropského filmu
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 25.5.2015
Je to film, rumunskej. Ve snímku Vesničko má středisková jakoby rumunská tvorba byla trochu zesměšňována. A není to přitom fér. Film 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny se odehrává přibližně ve stejné době, jako ona zmíněná Vesnička. Není to komedie. Je to drama. Tématem je interupce. V některých státech je různě legislativně řešena. U nás v době předrevoluční bylo možné interupci vykonat, ale dotyční museli k tomu mít pádné důvody a projít ponožujícími procedurami před interupčními komisemi. Nevím, jak to bylo řešené v Rumunsku, ale nechtěné těhotenství zde řeší dvě vysokoškolské studentky. A je to vosajstlich. Dějově to není nijak bohaté. V podstatě film se odehrává v rozmezí jednoho necelého dne, při kterém se stane spousta věcí. Ohrožené je nejen velké kamarádství dvou studentek, ale poznáme, kam až je někdo ochoten zajít pro dosažení cíle v podobě pomoci osobě blízké. Anamaria Marincová zde předvádí herecký víkend hodný Oscara.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 29.4.2013
Depka až na půdu..., aneb neveselé připomenutí dob temna. Snímek, který musíte sledovat téměř bez vydechnutí a v stupňovaném napětí, obdivovat nevídanou obětavost Otilie a zatínat pěsti nad nehoráznou lehkomyslností Gábiny. Nejhutnější složkou je zde však atmosféra, ponurá, bez hudby - jen s tíživými zvuky socialismu.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 15.10.2010
Zajímalo by mě, jestli se v hodnocení tohoto filmu liší muži a ženy. Autentičnost v pojetí i hereckých výkonech na mě působila „osvěžujícně“ po všech těch nakašírovaných, papírem šustících a primitivních filmech ze současné české produkce. Snímek pochopitelně na druhou stranu využívá klišovitost indie tvorby, ale nejde o příběh totální loserů, exotů, imigrantů, minorit všeho druhu atd., ale obyčejnou historku ze života – drsnou a reálnou. Ocenění si zaslouží alespoň trochu promyšlená psychologie hlavních hrdinek, jejichž výkony jsou uvěřitelné. Film také nemá žádné dramatické rozuzlení se spoustou krve, čehož si vážím, jelikož režisér tomuto pokušení odolal. Začátek filmu, v němž sledujeme jakoby všednodenní aktivity na studentské koleji ve mně vyvolal moje vlastní vzpomínky a tím pádem jsem se asi dokázala líp „připojit“. Dojmy: beznaděj a prázdnota.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 26.8.2010
Drsný rumunský snímek,pojednávající o nezákonné interupcí,prováděné za těžké peníze ve špinavém hotelu, kdesi v Bukurešti.Je jistě dobře,že se režisér snaží pomocí filmu,na tento problém upozornit.Někdy se mi však zdá,že scénář příliš tlačí na pilu.Snaží se diváka šokovat za každou cenu.I tak však snímek považuji za docela vydařený.Nebylo by skvělé,kdyby takovýto podobně naturalisticky syrový film,natočil některý z našich režisérů,místo tuctových nostalgických komedií?
Reklama
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 23.2.2009
Po shlédnutí filmu jsem byl velmi pobouřen, neboť snímek je neuvěřitelným ztělesněním všech těch věcí, které na filmu nenávidím. Nechybí zde snad jediná. Dokonce jsem si v prvních okamžicích vykládal tento film jako cílený útok na mojí osobu:-D.....ano, ten film mě strašně nasral.
Nejhorší věcí v umění je podle mého tzv. "násilná alternativa". Pod tímto pojmem si je možno představit zejména novátorství a hledání nových cestiček v duchu "méně může být více"(to v lepším případě, zde to i občas vychází), a nebo "horší může být nakonec lepší", což končí často pořádným průserem.
Za další negativum umění, zejména pak filmu, považuji šokový efekt prostřednictvím neskrývaného naturalismu. To je opravdu velmi laciné a snadné. (podobně jako např.vtipy na sexuální téma. Zde taky stačí plácnout kdejakou kravinu a lidi se smějou).
To jsou pak v podstatě dva hlavní problémy tohoto snímku. Základním poselstvím mělo být kontroverzní téma (takže to je první laciná věc, tedy první minus), navíc podané prostřednictvím naturalistických scén(tedy druhé minus). Už toto v podstatě stačí na spláchnutí filmu kamsi....
Pak tu máme ten takzvaný "násilný art", či jak to nazvat.(tedy další minus).
Absenci jakékoli hudby bych ještě překousl. Velmi zde sice chybí, ale v zájmu originality budiž. Tzv. dokumentaristická kamera, tak to je již větší průser. Opravdu působí velmi nuceně, ba troufám si říct až trapně. Děs. Statické záběry brané z klepající se ruky kameramanovy, tak tomu teda říkám umění.....umění ve stylu pisoáru vystaveného na odiv snobským a pokryteckým pseudoznalcům......
Ultradlouhé záběry, kupříkladu záběr "na oslavě", tak to je další výsměch.....to je pokus šestnáctiletých amatérských a pubertálních filmařů o originální tvorbu....pak si daj brko nebo vodní dýmku, a někde v zakouřenym klubu budou filosofovat nad tím, co tím vlastně chtěli sdělit.....ale tady? Zlýýýý......vždyť to ani nemá žádnou pořádnou pozici v ději.....
Celkově se jedná v podstatě o účelový amatérský film. No co, taky cesta jak dělat umění. Ale pokud nenosíte pruhovaná trička a nemáte na sobě týdenní strniště z vousů(u mužů), popřípadě nenosíte pruhované podkolenky nebo dlouhé hnědé sukně(u žen), a nežasnete nad tím pověstným pisoárem vystaveným v galerii, nekoukejte se na to. Opravdu to za to nestojí.
A nebo se předem zhulte. Pak to je docela dobrý.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 1.11.2008
Velmi naturalisticky zpracovaný snímek... Děj jen dokazuje jednu velmi známou skutečnost a to je ta, že se lidé hodně často k sobě nechovají ohleduplně a tolerantně a také to, že jsou mezi námi takový, kteří díky své sobeckosti dokážou zajít až za hranice morality a charakteru...
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 9.4.2008
Tento film opravdu není pro všechny a troufám si říct že ani pro mě ne...K tomuto filmu jsem se dostal náhodou a musím říct že jsem si v kině připadal jako největší amatér, protože tento film promítali pro Klub přátel filmu : ), kteří jsou v těchto nekomerčních filmech dost zaběhlí...Příběh je opravdu drsný a reálný a poukazuje na tvrdé dopady interupce...Asi byla moje chyba že jsem si nezjistil o co v tom filmu jde, zjistil jsem to až o půl hodiny později :)...Scénář byl místy přitažený za vlasy a to mazlení režiséra s kamerou bylo někdy dost nudné a zdlouhavé ale to divák odpustí...Ponaučení, že být trochu sobecký a starat se jen sám o sebe, není v některých případech tak úplně k zahození...Otilia ukázala vůči sobci Gabitě neuvěřitelnou obětavost...Musím také vyzdvihnout herecké výkony obou hlavních aktérek stejně jako představitele lékaře provádějícího potrat...Tento film se rozhodně nebude líbit všem to 100% ale zaujme všechny a na to dám krk...
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 22.1.2008
Tak tenhle snímek je opravdu drsný,nic pro slabé povahy.Pokud si chcete pořídit pěknou depresi, s chutí so toho.Nejde jen o to,že film popisuje příběh studentky,která chce (nebo spíš musí) podsoupit potrat,což je samo o sobě docela silná káva, ale i o všeobecnou tísnivou atmosféru totalitního režimu a všudypřítomný strach.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.1.2008
Kontroverzní snímek, který natočil rumunský režisér Cristian Mungui a za který si odvezl Zlatou palmu. Snímek pojednává o dvou vysokoškolských studentkách za éry rumunského totalismu, těsně před pádem železné opony, kdy během jednoho dne jedna z nich podstupuje tehdy zakázaný potrat. Film je drsnou výpovědí nejenom o těžké době, ale, a to především, o silném přátelství.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 14.10.2007
Jednoduchý, působivý
Rumunský nový film často až příliš jednoznačně míří za festivalem, zdaleka ne vždy je to však nudná přehlídka intelektuálního artu. V tomhle případě se podařilo spojit obojí dohromady.
Od začátku a i ze samotného obsahu vyplývá, že to nebude nic veselého a režisér film natočil způsobem, který dramatickou působivost maximálně podpořil. Realistická, prostá, takřka dokumentaristická kamera, minimum střihů a jednoduchý děj, který zbytečně neodvádí pozornost od hlavního tématu, dělá z filmu zajímavé, přitom koukatelné dílo. Rozhodně ne každý ho ale dokáže přijmout.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film