Obsah filmu Nickyho rodina
Slovenský režisér Matej Mináč už potřetí natočil film věnovaný Siru Nicholasi Wintonovi (nar. 1910) a jeho záchraně šesti set šedesáti devíti československých, převážně židovských dětí v roce 1939. Tomuto tématu se věnoval v hraném debutu Všichni moji blízcí (FP 11/99) i v dokumentu Síla lidskosti – Nicholas Winton (2001, FP 8/2002), vyznamenaném Cenou Emmy. – Dokumentární snímek s hranými pasážemi Nickyho rodina neobsahuje mnoho zásadních nových informací. Podrobně sleduje Wintonovu snahu zařídit povolení pro vycestování dětí, jejich přijetí v Británii a zařazení do náhradních rodin. Zveřejňuje mnoho útržkovitých vzpomínek přeživších lidí...
Slovenský režisér Matej Mináč už potřetí natočil film věnovaný Siru Nicholasi Wintonovi (nar. 1910) a jeho záchraně šesti set šedesáti devíti československých, převážně židovských dětí v roce 1939. Tomuto tématu se věnoval v hraném debutu Všichni moji blízcí (FP 11/99) i v dokumentu Síla lidskosti – Nicholas Winton (2001, FP 8/2002), vyznamenaném Cenou Emmy. – Dokumentární snímek s hranými pasážemi Nickyho rodina neobsahuje mnoho zásadních nových informací. Podrobně sleduje Wintonovu snahu zařídit povolení pro vycestování dětí, jejich přijetí v Británii a zařazení do náhradních rodin. Zveřejňuje mnoho útržkovitých vzpomínek přeživších lidí o tom, jak tuto situaci v dětství prožívali a zaznamenává jejich besedy na školách v různých zemích. Zabývá se i tím, kolik dalších jedinců Wintonův čin inspiroval k vlastní charitativní činnosti. Průvodcem filmu je jeden ze zachráněných, televizní žurnalista Joe Schlesinger. Komentáře oživují záběry z dobových dokumentů a četné archiválie. Ozvláštněním jsou ilustrativní hrané scény, předvádějící některé autentické situace (např. kalvárie židovské matky, usilující o záchranu dvou dcer). – Tvůrci však film, jehož výpověď je nezpochybnitelná a významná, zatěžují patosem a sentimentalitou použitím dosti prvoplánové hudby, zpomalenými záběry na dojaté aktéry a vznešenými frázemi.
-ivp- , Filmový přehled 2011/4 < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 14.5.2021
veliká rodina
Silně emotivní dokument režiséra Mateje Mináče, složený z historických i nově nahraných záběrů a osobních vzpomínek několika z těch 669 dětí, kterým skromný a nenápadný hrdina, sir Winton kdysi nezištně poskytl ten nejcennější dar - život. Poděkování patří nejen jemu, ale i mnoha dalším lidem, kteří mu pomáhali, nebo se dokonce rozhodli přijmout do svých rodin cizí dítě z neznámé země a mnohdy i jiného náboženského vyznání. Skvělé dílo, které diváky nejenom dojme, ale donutí je i přemýšlet - třeba o tom, co všechno zmůže odvaha a nesobecká síla lidského odhodlání.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 2.4.2020
Opravdu skvělý a mimořádně působivý hraný dokument o výjimečném člověku kterého obdivuji a hluboce si ho vážím. Určitě bych si nedokázal vzpomenout na lepší práci v oblasti dokumentaristiky! Dodávat cokoliv dalšího je úplně zbytečné!!
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.4.2012
Nemůžu jinak. Snažím se být k tomuto hranému dokumentu kritický, ale nejde to. Celé to působí tak celistvě a přesvědčivě, že nemůžu dát nižší hodnocení. To poselství, které je zde obsaženo, je natolik živé a silné, že se mi téměř nedostává slov. Nicolas Winton je pravý hrdina. A když říkám pravý hrdina, myslím tím člověka, který si své dobré skutky nechal pro sebe celých čtyřicet let. Tak by to mělo být. Vše ponecháno v tichosti a skromnosti, ale zase na druhou stranu svět by se pak nikdy nedozvěděl jeho příběh a to by byla velká škoda. Lidé potřebují motivaci a vzory jako je pan Winton. Ještě nejsme tak daleko a přesto se nebojím přiznat, že jsem při sledování uronil nějaké ty slzy. Možná začínám být sentimentální, ale spíše to považuji za důkaz ryzí empatie. V těch slzách (a nezáleží na tom, jestli patří muži nebo ženě) je skryta soukromá pocta lidskosti, odvaze, nebývalému odhodlání a víře ve správnost rozhodnutí... ne, nestydím se za to. A co vy?
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 15.3.2012
Povinný dokument do školních lavic, proč ne? Je to velmi silná záležitost. Pan Winton je existujícím člověkem na straně dobra. Vzít si příklad z něj, by měl celý svět.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.3.2012
Drahokam mezi dokumenty :-)
Opravdu moc a moc povedené, celé mě to velmi dojímalo a po celou dobu jsem bulela jak krokodýl, což se mi moc často nestává a hlavně, už se mi to opravdu hodně dlouho nestalo. Tento dokument je opravdu moc silný a ještě silnější je síla lidskosti pana N. Wintona, před kterým smekám a velmi ho obdivuji. Přeji mu, aby mu zdravíčko ještě dlouho sloužilo a moc bych si přála, aby byl nejenom pro dnešní mládež velkým vzorem člověka s vyvinutým sociálním cítěním a velkou odvahou a taktéž pokorou, pan Winton je neskutečně skromný člověk, který své dobré skutky bere jako samozřejmost a přesně podle toho se pozná charakter s velkým CH. Už za života se stal legendou a velkým vzorem morální síly a odvahy. Doufám, že takové hrůzy, které probíhaly za 2.sv. války se již dít nebudou. Hodnotím zde nejvyšším možným hodnocením 10/10, i když hodnota tohoto dokumentu je daleko daleko vyšší.;-) :-))
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 6.2.2012
doslova mistrovský kousek se povedl m. mináčovi při realizaci nickyho rodiny, neboť režijně skvěle uchopený výtečný námět dostal ve výsledku velmi silný rozměr s poselstvím. klobouk dolů i před samotným nápadem využít v nickyho rodině ze 3/4 filmu dobové záznamy či historické záběry z válečných let a z nich poskládat jak korpus příběhu, tak jimi podtrhnout všudypřítomné hrůzy fašismu. nickyho rodina má navíc jako hraný dokument sílící rytmus, silnou vnitřní dynamiku i neustálé napětí a to vše ve spojení s výše uvedenými klady jej vyneslo na samotný vrchol filmů z dějin světové kinematografie. nickyho rodinu vřele doporučuji úplně všem, jak milovníkům kvalitních filmových děl a nemusí to být je dokumentaristé, neboť právě pro ně asi bude tento film vodítkem k tomu, jak za málo peněz udělat hodně muziky i rozruch na světovém poli. pro děti či mládež školou povinné by pak měla být nickyho rodina nutným doplňkem k pochopení učiva dějepisu, zeměpisu i jiných předmětů týkajících se vznikem, průběhem i koncem 2. světové války.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 13.7.2011
Silný příběh, výborné zpracování, důležité poselství. ----------------------------------------------
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.7.2011
Nickyho rodina
Dokumentární příběh, který není až tak zaměřen na Nickyho Nickolase Wintona, ale spíš na jeho skutek a později na následky, na události, které jeho čin vyvolal. Na 46. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byl uveden v sekci České filmy 2010 - 2011 a v této kategorii je pro mě jasným vítězem.
Když zachráníte 669 dětí před jistou smrtí, nemůže to přeci zůstat jen tak. Wintonův odkaz pokračuje ať už v jeho zachráněných dětech, kteří se vydávají po stopách svého zachránce a snaží se měnit svět, nebo v ostatních lidech (převážně pak školáků, kterým sir Winton vypráví svůj příběh) napodobujících na první pohled téměř nemožný úkol pomoci okolí. Všichni dohromady pak tvoří velkou Nickyho rodinu.
Co se mi na dokumentu líbilo, tak že ukázal pana Wintona jako obyčejného člověka. Nebyl to žádný superhrdina, tím člověkem mohl, a může, být kdokoliv z nás. Trochu pak ubírám za prvoplánový útok na city diváka, ale to k tomuto tématu prostě patří (po představení se mi několik lidí přiznalo, že si během filmu zabulelo). Plusem je bezesporu Klára Issová, kterou když jsem měl možnost vidět naživo, vypadala stejně jako na plátnech opravdu překrásně...
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 8.4.2011
Dokumentární perla
Nenacházím slov... pane Mináč děkuji, děkuji, děkuji ... (jedno doporučení za všechny - po skončení filmu celé kino sedělo do posledního titulku a poslední noty a pak v tichosti odešlo).
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film