';
ohodnotit

Králíček Jojo

Jojo Rabbit

Další název:
Králiček Jojo
Rok:
2019
Délka:
108 minut
Premiéra v ČR:
23.1.2020

Obsah filmu Králíček Jojo

 
Jojo si to užívá. Jako správný malý kluk má spoustu kamarádů v Hitlerjugend, nej-přítele Yorkiho a pak ještě jednoho kamaráda imaginárního – Adolfa Hitlera. Prostě pohoda. Dokud nezjistí, že jeho maminka ukrývá židovskou dívku. Režisér Taika Waititi natočil příběh z druhé světové války se svým osobitým stylem humoru.

Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné...
 
Související odkaz
 
Recenze: Králíček Jojo

V České republice natáčený, na šest Oscarů nominovaný (včetně Nory Sopkové za Nejlepší výpravu... číst dál

 
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
trailer
Distributor v ČR:
CinemArt
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazyková verze:
anglická
 
 
Distribuční verze:
s titulky
 
 
Přístupno:
pro všechny
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Králíček Jojo >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

Barney94
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 6.12.2021
Čekal jsem to trochu jiný, lepší. Jsou tam   humorné chvíle, dramatické taky a někdy i   převládá trapnost. Ale možná o tom to mělo   být. Přinejmenším to za shlédnutí stojí.
Xpojntman
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 12.10.2020
U tohohle hollywoodsko-českého filmu jsem na   pochybách. Jde o asi pokus o vtipnou alegorii,   která se zas tak nepovedla, ale je dobře   natočená a občas i vtipná. Heil H*****r nebo   Hiteler.
miso243
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 5.10.2020
Da sa to kukat,no nic   extra.............................................   ............................
Imo
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 19.4.2020
Třeba chápat ideologický cíl Hitlerjugend
Hitler dokázal psychologicky manipulovat masy,   proto děti Hitlerjugend manipulovat nebyl   problém. Samozřejmě, zejména pro 10-12 ročné   chlapce i dívky to bylo přitažlivé. I v   socialismu existovalala pionýrská organizace a   svaz mládeže, či Svazarm. Ale jaký měl kdo   ideologický cíl? Roli zde hrála i davová   psychóza, ale Jojo se nedal přesvědčit na   zabití králíka, ani k nenávisti vůči   židům, i když to všichni kolem do něj   hučely. Na jedné straně byla ideologickým   cílem rasová nadřazenost a útočná politika,   které vštěpovali do mysli členům   Hilterjugend. Na druhé straně existoval   ideologický cíl pro všechny "vsjo   rovno" a obranná doktrína pro sebe i pro   ostatní mírumilovné státy. Tento zásadní   rozdíl ale chlapci a dívky v Hitlerjugend   nemohli chápat. Film paroduje některé   osobnostní vlastnosti Hitlera, jako např.   zbabělost při "konečném lámání   chleba", když už šlo o jeho život. Podle   některých historických pramenů Hitler   nespáchal sebevraždu zastřelením se, ale   otrávením se. Do hlavy mu střelil až po jeho   smrti německý důstojník, aby zamaskoval jeho   zbabělost. Člen Hitlerjugend Jojo hledá své   místo a postupně si dělá pořádek ve své   ideologii. Řeší i komplikovanou otázku vztahu   k Židům. Má svou hlavu. V každém případě   se tato ideologie rasové nenávisti nesmí v   rámci světové politiky už nikdy vrátit.   Nemyslím, že by tragikomediálny úhel pohledu,   prezentovaný v tomto filmu, snižoval vážnost   tohoto tématu.
m6k
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 18.2.2020
Vážných filmů o hrůzách druhé světové   války už se natočilo nespočet a tak není   marné, zkusit to natočit jako grotesku, ze   které ovšem nakonec, spolu se smíchem, také   běhá mráz po zádech. Novozélandskému   režisérovi se tento přístup náramně povedl.   Je to opravdu pecka! Navíc pecka, která má i   výraznou českou stopu, film nejenže se   natáčel také v Česku, (Žatec, Úštěk), ale   hraje v něm i pár českých herců, (v   epizodních rolích) a (spolu)scénografka Nora   Sopková byla za film dokonce nominovaná na   Oscara, (bohužel ale zůstalo jen u nominace).   Králíček Jojo nakonec ze šesti nominací   proměnil jen jedinou, za adaptovaný scénář,   (film je natočen podle knihy "Caging   Skies‟ od Christine Leunensové). Příběh   malého chlapce, který si vysní postavu svého   hrdiny, rádce a pomocníka - Adolfa Hitlera je   zpočátku opravdu komediální, parodickou   groteskou. Postupně jím ale začínají,   alikvótně, zaznívat i temné struny války. A   oč méně jsou zpočátku jejich zvuky v   popředí, o to silněji mají schopnost diváka,   (a vnímavého posluchače) zasáhnout. Od   okamžiku kdy Jojo objeví doma v úkrytu mladou   židovskou dívku, spolužačku své mrtvé   sestry, začíná si uvědomovat, že válčení   není žádná legrace, jak to malým chlapcům   může připadat, ale že to je nevypočitatelné   zlo, ve kterém jde o život. Stejně tak   "kamarád‟ Adolf není žádný komixový   hrdina, ale pěkně nebezpečný parchant, stejně   jako ti, kteří se k němu hlásí. V roli   groteskního Hitlera exceluje sám režisér   filmu. Přesvědčivý je i představitel JoJoa   jedenáctiletý Roman Griffin Davis, (připomínal   mi chvílema postavu Oskara Matzeratha z filmu   Plechový bubínek). V roli jeho matky je   tradičně okouzlující Scarlett Johanssonová.   Finále filmu spoilovat nebudu, ale jak to tak ve   válkách bývá, tak někdo přežije, někdo   ne… Adolf Hitler naštěstí nepřežil.
.
Frolíček
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.2.2020
V době války se rychle dospívá a i když   maminka umetává cestičku a zavazuje tkaničky,   jednou se chlapec musí naučit zavazovat   tkaničky sám.
O kvalitě snímku bylo   napsáno, nejen v souvislosti s Oscary, mnohé, i   to, že zlehčuje holocaust, s čímž   nesouhlasím. Já se osobně filmům z války   vyhýbám, ale pan režisér mě oslovil   Ragnarokem, takže jsem na něj slyšela. Když   jsem četla premisu, myslela jsem si, že tohle   nejde zfilmovat. Vězte, jde to, aniž by divák   cítil nechuť nebo výsměch. Ale je to síla.   Zprvu to vypadá jako komedie a pak se odkrývají   slupky a jde se hlouběji a hlouběji, až   fuj...
Jestliže mě tvůrci donutí, abych film   doporučovala bližním a přemýšlela o něm,   považuji ho za kvalitní.
A kromě režiséra v   roli Hitlera, můžete vidět i výborného Sama   Rockwella.
MambaX
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 28.1.2020
Hravost a genialita?
Králíček Jojo
Do tohoto filmu se nelze jinak   než zamilovat. Novozélandský tvůrce Taika   Waititi má v sobě kus nespoutaného divocha po   maorském otci a kus uvážlivé moudrosti po   židovské matce - a navíc disponuje nádhernou   tvůrčí fantazií a hravostí ruku v ruce s   humorem sobě vlastním. Svým způsobem je i   rebelem - proti zažitým konvencím, proti   nelidskosti, proti násilí na   bezbranných…
Aby filmař kdesi z Nového   Zélandu natočil film z období druhé světové   války - přesněji řečeno období Třetí   říše, kde hlavním hrdinou je nacismem   zmanipulovaný desetiletý chlapec (králíček   Jojo), jeho maminka a posléze i prozrazená   židovská dívka, kterou maminka ukrývá v   jejich domě, to je skoro sci-fi. Co asi   novozélandský tvůrce může vědět o tomto   historickém údobí kdesi v Evropě a navíc má   odvahu na toto téma natočit KOMEDII. Králíček   Jojo krom jednoho opravdového kamaráda má i   přítele imaginárního - je jím Adolf Hitler. S   ním konzultuje důležitá rozhodnutí a   ubezpečuje se ve správnosti svého konání.   Hitler zde není nijak zesměšňován - spíše   je to výplod fantazie desetiletého kluka a podle   toho se také chová. Do role Adolfa Hitlera se   obsadil sám režisér Taika Waititi- po matce   Žid a po otci Maor. Podle samotného Waititi   „není lepší způsob, jak Hitlerovi a celé   jeho ideologii ukázat   prostředníček.“
Králíček Jojo začíná   jako docela pohodová komedie, kde není nouze o   veselé scény i humorné hlášky. Desetiletý   kluk je členem hitlerjugend a hlavu má   zmasírovanou nacistickou propagandou. Baví ho to   – nácvik útoků, zacházení s nožem,   granátem, pálení knih a nenávidění Židů.   Všechno podávané s lehkostí a humorem. Jenže   - pak začíná přituhovat - a přituhují i   úsměvy na rtech diváků. Humor je tu stále,   ale je tu s ním ruku v ruce i tragická a   úděsná realita, kdy se věší, střílí a   umírají lidé. Králíček Jojo je nádherný   emocionální mix humoru, dramatu i tragičnosti,   který dokáže oslovit diváky náročné i   komerční, který baví, ale i vzdělává a   poučuje, který obohatí každého, kdo se mu   dokáže otevřít - ať už je Žid nebo Němec,   dítě nebo dospělý, bez rozdílu vyznání,   přesvědčení či politického smýšlení.   Králíček Jojo se na první pohled tváří jako   absurdní komedie z nelehkého období lidských   dějin, na pohled druhý to je geniální filmový   počin s kritickým dopadem i poučením pro   všechny, kdo neví, jaké zlo znamenala   nacistická Třetí říše, holokaust,   vyhlazování a vraždění lidí v řádech   milionů. PS: Nebojte, takhle natvrdo to ve filmu   nezazní, těch mrtvých tam opravdu tolik není.   .. Ale stačí to.
jmenuji.se.libor
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 26.1.2020
Parádní film
Po delší době parádní film, směs humoru a   chvílema i dramatu, nakonec vyůstění plné   naděje a radosti ze života. Navíc film diváka   trochu poučí o historii - o tom, jak   zfanatizovaná německá mládež byla na koci   války posílána zbytečně do palby.
V kině se   během představení mnohokrát rozezvučel smích   ale při záběru když "králíček"   Jojo najde mámu... mi vyhrkly slzy do očí a   nejen mě, ale i ostatním divákům v kině.   Celkový dojem z filmu je víc jak pozitivní!   Děte do kina, pobavíte se!
Film vřele   doporučuji ke zhlédnutí. :-)
Ostrovan
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 9.1.2020
Zprvu (i z trailerů) se zdálo, že půjde o   úlet do Třetí říše, ale postupně bylo víc   a víc jasné, že z poza stěny vylézá drama.   Trochu jak když pejsek a kočička pekli dort,   ale zůstalo to koherentní a nerozpadlo se to.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih153909minih153909Mulan (2020) 
Mulan n
minih151165minih151165Zašlapané projekty (2008) [TV seriál] 
Zašlapané projekty n
minih31258minih31258Západní svět (1973) 
Westworld n
minih27780minih27780Počítání mrtvých (1999) 
Bringing Out the Dead n
minih15077minih15077Osení (1960) 
Osení n
minih25971minih25971V čertích službách (1989) 
n
minih47550minih47550Toy Story 3: Příběh hraček (2010) 
Toy Story 3 n
minih5460minih5460Čekej do tmy (1967) 
Wait Until Dark n
minih20322minih20322Šťastnou cestu (1943) 
Šťastnou cestu n
minih36279minih36279Meluzína (1980) [TV inscenace] 
Meluzína n


Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

73.8 % (88)
8   - curil
8   - Frolíček
10 - jmenuji.se
7   - Langley
1   - PORTER
8   - RM
7   - Snura
7   - Barney94
8   - Akana
6   - Xpojntman
6   - Zimmy871
7   - Ostrovan
5   - Jarda.ftr
10 - Petak69
6   - Kycky
8   - MysteryIll
6   - K3
7   - terka69
9   - Lasy
8   - romanovero
Králíček Jojo (2019)Králíček Jojo (2019)Králíček Jojo (2019)
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 179583
Osobností: 681322
Fotografií: 720769
Plakátů: 342665
Obsahů a biografií: 163921

Poslední komentáře

Vlastníci (2019)

Práce v neděli večer.

Vlastníci
Vydržel jsem se koukat 10   minut (s přepínáním), než   jsem definitivně přepnul.   Práce, práce, diskuze,   hádky ("včetně Kryštofa   Hádka") více >

Autor: New | Hodnocení: 3 / 10

Ten den přijde (2016)

Silný, ne příliš radostný film s nadějí na konci.

Ten den přijde
60 léta, dánský sirotčinec   v Gudbjergu, gestapo   vychovatelů a týraní,   sexuálně zneužívaní   chlapci. Nijak veselé téma,   ale film více >

Autor: MambaX | Hodnocení: 9 / 10

Prikázané uvoľnenie (2021) [TV p...

Jaro Slávik glosuje

Prikázané uvoľnenie
„My sme taký zvláštny   národ, my adorujeme   zvláštne indivídua, však   sa pozrite na mňa.“ Nebolo   to zlé, inšpiráciou bol   aspoň minimálne více >

Autor: volam.sa.pistik | Hodnocení: 7 / 10

Tmavomodrý svět (2001)

Tmavomodrý svět
Pěkně natočený snímek o   letcích RAF, jen to mohlo   být víc zaměřený na   samotný výcvik a bojové   akce než na přátelství   dvou hlavních postav, ale i   tak se mi to líbilo.

Autor: Barney94 | Hodnocení: 7 / 10

(Ne)obyčejný kluk (2017)

(Ne)obyčejný kluk
Docela povedený film k   zamyšlení. Malého Auggieho   mi bylo místy líto, místy   jsem měl radost s ním.   Takové děti to nejen ve   škole více >

Autor: Barney94 | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení