Recenze: Zataženo, občas trakaře 2

Vydáno dne 07.10.2013 (4007 přečtení)
Pokračování filmu z roku 2009 se zrovna dvakrát nepovedlo …
Vynálezy posedlý Flint Lockwood se domníval, že jeho FLDSMDFR, tedy stroj, který přeměňuje vodu v jídlo a který se vymkl kontrole, byl zničen. Přesně tak dopadl ostrov Swallow Falls, jenž nazýval domovem. Proto na scénu přichází Flintův idol, vousatý svéráz Chester V se dvěma návrhy. Zaprvé, ostrov jeho lidé uklidí, ale do té doby musí všichni obvyvatelé do azylu v San Franjosé. A zadruhé, Flint pro něj bude moci pracovat! Ukáže se však, že FLDSMDFR nyní produkuje oživlé jídlo jako tacodýly či nebezpečné burgantule. No s tím je přece třeba něco udělat! A tak se Flint se svými přáteli vydává zpět na ostrov, aby tomu všemu učinil přítrž tím, že svůj neslavnější vynález najde a odstaví.

Film začíná přesně tam, kde jednička skončila. Jinak ale tyhle dvě části snad ani nemůžou být rozdílnější. Zatímco první byla barevná, propracovaná, hravá a jeden velmi vtipný gag střídal druhý, Zataženo, občas trakaře 2 je téměř úplně kontrastní. Jakás takás barevnost se objevuje až po příjezdu na ostrov, ale i tam je znát, že tvůrci razili heslo „Hodně peněz za málo práce“. To se jim jistojistě splní, protože animákům se prostě daří všude na světě, ať už je válka, zemětřesení či ekonomická recese, dalo by se skoro říci. Zvláště když se jedná o pokračování velice nápaditého filmu, který navíc vznikl podle populární knížky pro děti.

Ano, pro děti! Proto mi připadá extrémně ujeté, když do takového počinu tvůrci, ať už se jedná o ty původní nebo až ty filmové, rvou motiv, který by se spíše uplatnil v syrových severských dramatech. A to i přesto, že se v něm naštěstí nadále příliš nešťourají. Určiě víte, o čem je řeč. Takový počin by přece měl být jen a pouze, lidově řečeno, rozjuchaný a snad i poučný, aby měli dospělí dobrý pocit, že se jejich ratolesti pobaví a ještě se něčemu přiučí! Další věc, ve filmu PRO DĚTI bych velmi obezřetně nakládal se sprostými slovy. Když si představím, že na tenhle animák zavítají skutečně ty nejmenší, nemůžu se ubránit dojmu, že by v něm některá slova vůbec neměla zaznívat. Na hrubší výrazy budou jistě mít spoustu času v pozdějším věku, kdy taky už budou chápat jejich význam. Nicméně chápu, že na tuto záležitost má každý svůj vlastní názor.

Pokračujme dál ke zpracování. To bych se nebál označit slovem ‚odbyté‘. Takový je nejen vzhled Chesterovy společnosti Live Corp., ale tento přístup můžeme vidět i v jiných scénách. Třeba když přijde Flint k pokoji či bytu Sam a ta mu otevře dveře, všimneme si za ní pouze jednobarevného pozadí. Kdyby se ta samá scéna odehrávala v jedničce, jsem absolutně přesvědčený o tom, že bychom viděli za Sam kompletně vybavený pokoj. Nebo alespoň většinu z něj. Však má také dvojka o více než 20 milionů dolarů nižší rozpočet. Zřejmě i díky tomu připomíná více „zastaralejší“ Clay či Stop-Motion animaci. Ale přitom se jedná o CGI!

Co se týče vtipu, tak ten v podstatě zmizel. O veškerý se stará de facto pouze Steve, a to díky Flintovu překladači opičáčích myšlenek, absolutně revolučnímu vynálezu. Funguje i jeho naivita spojená s entuziasmem, díky čemuž v podstatě Chesterovi V zobe z ruky. Akorát je zvláštní, že jednička se o něm vůbec nezmiňuje, protože Flint má ve svém pokoji na plakátech pouze skutečné vynálezce – Nikolu Teslu a další. A přitom právě Chester má být jeho největším vzorem. S touto dějovou linií se tedy evidentně pro sequel původně vůbec nepočítalo, takže se nabízí, jestli by náhodou nebylo lepší vymyslet jinou nebo zůstat jen u jednoho dílu.

Zataženo, občas trakaře 2
je další z řady vyloženě průměrných animáků, jejichž tvůrci (neříkám, že všichni) vidí film převážně pouze jako jednu z forem obchodu. Neříkám, že se vám nebude líbit. Možné to je, protože v něm najdeme klady, byť se jimi tentokrát šetřilo. Nedivil bych se, kdyby na další díl, ale přesto se spíše obávám, že kdyby vznikl, měl by svou (ne)kvalitou mnohem blíže k Madagaskaru 3, než třeba k povedenému Toy Story 3: Příběhu hraček. Velkým plus je tak akorát fakt, že tvůrci dokážou naplno využít animace v tom smyslu, že vytváří věci, které by v hraném filmu šly udělat mnohem obtížněji a dráž. Nicméně na této sérii tak nadále zůstává nejlepší postava mimořádně sympatické Sam Sparksové, kterou navíc Tereza Bebarová namluvila opravdu, opravdu skvěle. 
Hodnocení autora: 5/105/105/105/105/105/105/105/105/105/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Tenet

První z velkých hollywoodských projektů, který zamířil do kin po koronavirové krizi. U nás je možné... celý článek

DVD

Recenze: Světla velkoměsta

Navážeme na knihu Když Chaplin potkal Buriana a přiblížíme si film, který začal vznikat ještě za němé éry,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení