Jean-François Balmer
Hereckou praxi na jevišti získal na scénách mimo Paříž, hrál například v divadlech v Remeši a Štrasburku. Před kamerou debutoval poměrně velkou rolí v dramatu R.A.S. (1973), vzápětí začal spolupracovat také s televizí. Od poloviny 70. let hrál divadlo již v Paříži, své působení spojil s menšími scénami jako Théâtre Fontaine nebo Théâtre Moderne. Naši diváci jej v kinech mohli vidět dvakrát po boku J. P. Belmonda ve filmech STRACH NAD MĚSTEM (Peur sur la ville, 1975) a POLICAJT NEBO ROŠŤÁK (Le flic ou voyou, 1979). Režisér Alain Corneau jej přizval k zajímavě pojaté kriminálce HROZBA (La menace, 1977), která Balmerovi vynesla nominaci na Cézara za vedlejší roli.
V následujících letech dostal Balmer zajímavé příležitosti před kamerou například v kriminálce ZVLÁŠTNÍ PŘÍPAD (Une étrange affaire, 1979), nesmělého milence hlavní hrdinky (Catherine Deneuve) pak hrál ve filmu AFRIČAN (L´africain, 1983). Více v té době ale točil pro televizi, kde hrál v seriálech nebo adaptacích divadelních her. Z jeho televizní práce je u nás známý čtyřdílný historický epos FRANCOUZSKÁ REVOLUCE (La révolution française, 1989), v němž hrál krále Ludvíka XIV. Do historie se pak vracel i v dalších titulech, manžela titulní hrdinky hrál v adaptaci Balzacova románu PANÍ BOVARYOVÁ (Madame Bovary, 1991), dále se objevil například v životopisném snímku BEAUMARCHAIS (1996).
S Balzacovou tvorbou se Balmer setkal i na jevišti a za vedlejší roli ve hře Spekulant získal v roce 1997 nominaci na prestižní Molierovu cenu. Podruhé byl na tuto cenu nominován v roce 2001 za italskou hru Novecento. Kromě pařížských scén se Balmer zúčastňuje také proslulého divadelního festivalu v Avignonu, v posledních letech jej diváci mohli vídat především v Théâtre de la Madeleine. Z Balmerovy filmografie posledních let připomeňme kriminální komedii SUPER PROHNILÍ (Ripoux 3, 2003) nebo koprodukční snímek natočený ve spolupráci s Japonskem TOKIO! (2008). Naši diváci jej mohou vídat také v televizi, velkou roli policejního vyšetřovatele Rovera hraje v kriminálním seriálu ŽENA V TALÁRU (Boulevard du Palais, 1999-2010).
Balmer je ženatý, jeho manželkou je divadelní režisérka Françoise Petit-Balmer, několikrát spolu pracovali na jevišti, poprvé to bylo v Misantropovi na scéně Théâtre des Celestins.
Autor: argenson
Životopis (biografie) / Informace:
(* 18. 4. 1946) švýcarský herec. Narodil se ve městě Valangin. Spíše by se o něm dalo hovořit jako o francouzském herci. Už od sedmdesátých let pracuje výhradně pro francouzský film, televizi a divadlo.
Asi si jej nejvíce pamatujeme jako inspektora Massarda z filmu Policajt nebo rošťák. Zde hrál skutečného padoucha. Naopak, takovou milou roli nesmělého kolegy hlavní hrdinky (Catherine Deneuve) a trochu smolaře, mu nabídl film Afričan.
Hraje v kriminálních filmech, dramatech i komediích. U nás jsme jej rovněž mohli vidět v roli francouzského krále Ludvíka XVI. v seriálu Francouzská revoluce.
Autor: hvezdyn
Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.
TV Program
ČT1 - Sama doma (2000) [TV pořad]
ČT2 - Priateľstvá padajúceho lístia
NOVA - Gilmorova děvčata (2000) [TV s...
PRIMA family - Schimanski: Den matek (1998) [...
Filmová databáze v číslech
Osobností: 396861
Fotografií: 310927
Plakátů: 162714
Obsahů a biografií: 80265
Komerční sdělení
Seznam DVD
Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

Filmová škola
Staňte se hercem, herečkou.

Poslední komentáře
21 Jump Street (2012)
Policejní komedie, či až skoro parodie, ale jak má být. Skvělé frky, scénky, nijak složitý, ale zábavný děj. Pohodovka, které vás udrží více >
Autor: Pecik | Hodnocení: 8 / 10
Kamarádova holka (2008)
Trochu uhozené a zvrácené, ale přesto mě to pobavilo. Zajímavé a povětšinou vtipné hlášky, nečekané zvraty a hromada sprostších narážek a více >
Autor: Pecik | Hodnocení: 8 / 10
Horizont události (1997)
opravdu strašidelná scéna je tam jen jedna, jinak to vše stojí za prd. Filmy Paula Andersona nejsou Bůh ví jak přleomové, nebo-li nejsou více >
Autor: enejčel | Hodnocení: 3 / 10
Anděl Páně (2005)
pěkný
Opradvdu hezká pohádka s dobrým dějem a vtipnými hláškami. Ivan Trojan to zahrál fantasticky, více takových vtipných pohádek i pro dospělé...
Autor: betatest6 | Hodnocení: 8 / 10
Dnes večer v Rozmarýnu (1977)
Natáčeno v roce 1977 v "Mezinárodním Varieté Rozmarýn" za účasti předních našich (např.Revmatici,L.Ben,F.Holzma nn) i zahraničních více >
Autor: clara.bow

















