Vojna a mír (1965) [TV minisérie]

Vojna a mír (Война и мир)
83.1 %
 
 

Война и мир

Další název: War and Peace; Vojna a mier

    Žánr: historický
    Země: SSSR
    Délka: 360 min., 4 díly
Vojna a mír – režie Sergej Bondarčuk – díly 1 - 4,
natočeno v letech 1965 - 1967

Píše se rok 1805. V Petrohradu je vyhlášen „Manifest“ o vypovězení války Francii. Rusko se spojuje s Anglií a Rakouskem proti Napoleonovi Bonaparte, který již obsadil téměř polovinu Evropy. V salónech carevny, v domech hraběte Rostova a knížete Bolkonského, na plesech i v salónech šlechtické petrohradské a moskevské smetánky se s obavami mluví o vojenské akci proti momentálně – největšímu člověku na světě. V Moskvě umírá starý hrabě Bezuchov, a jeho syn Pierre, který měl celý život stigma levobočka, zdědí obrovský majetek. Kníže Andrej Bolkonskij, který zanechává svou těhotnou ženu Lízu v péči otce, starého knížete, se stává pobočníkem generála Kutuzova. Ruská armáda pod velením Kutuzova vstupuje na rakouské území. Zde se má spojit s armádou rakouského generála Macka, ke společnému postupu proti Napoleonovi. Čeká je bitva u Slavkova, od té doby nazývaná ,,bitvou tří císařů“ .
Toto monumentální, a výpravné filmové dílo, natáčené v letech 1965 - 1967 na motivy stejnojmenného románu ruského spisovatele L.N.Tolstého, vzbudilo nadšení mezi filmovými kritiky po celém světě. U natáčení scén z bitev, jako například u Borodina, nebo požáru Moskvy, spolupracovala nejen armáda tehdejší SSSR, ale také jízdní historický pluk. Pro exteriérová natáčení v davových scénách bylo najato víc než 120 000 lidí. Pro potřebu produkce bylo navrženo a ušito 35 000 kostýmů. Detaily z všedního, každodenního života v Rusku devatenáctého století, dobové kostýmy, společnost a její návyky, lidské portréty, hrdinství národa, sláva ruských zbraní – to vše zaujme diváky a milovníky historických filmů neméně, jako milostný příběh Nataši Rostovové – hraje ji Ludmila Saveljeva, a knížete Andreje Bolkonského - Vjačeslav Tichonov.
Nataša Rostovová se na svém prvním velkém plese seznamuje s knížetem Andrejem Bolkonským, kterého nesmírně okouzlila. Zamilují se do sebe, a kníže Andrej přijíždí do domu Rostovových požádat o ruku mladé hraběnky. Získává svolení, ale z mnoha důvodů je, svatba odložena o rok…ovšem před vypršením stanoveného termínu sňatku se v salónu Elen Bezuchovové přiznává její bratr Anatol Kuragin, že je zoufale zamilován do Nataši. Nataša pod vlivem krátkého poblouznění se rozhodne s Anatolem uprchnout. Oba jsou však včas zastaveni Pierrem Bezuchovem. Kníže Andrej se z dopisu, který mu Nataša čestně pošle dozví o jejím přestupku, ruší dohodu, a vrací Nataše její dopisy i portrét.
Je tu rok 1812 Holandsko, Rakousko, Itálie, Polsko, Španělsko i Německo byly zdeptány Napoleonem.12.června 1812 překročila jeho početná armáda ruské hranice a začala vlastenecká válka. Země je v nebezpečí,a mladičký Piotr Rostov jako pravý vlastenec, oznamuje svým rodičům přání nastoupit vojenskou službu.Těžké boje - ruská vojska ustupují, hoří Vitebsko, Smolensk. Před rozhodující borodinskou bitvou se vojáci, důstojníci, domobrana, maršál Kutuzov modlí k iverské ikoně Matky Boží. Ve svém sídle umírá starý kníže Bolkonskij. Mezi Natašou Rostovovou a Pierrem Bezuchovem vzniká důvěrný vztah. Napoleonova armáda došla do Moskvy. V průběhu porady přijímá polní maršál Kutuzov nelehké rozhodnutí: ruská vojska musí ustoupit přes řeku Moskvu na Rjazaňskou cestu. Začal velký ústup obyvatel z města, které je pro každého Rusa posvátné. Napoleon marně, a se vztekem očekává uvítací delegaci se symbolickými klíči od Moskvy - vstoupil do vylidněného, a téměř vypáleného ruského hlavního města. Pierre Bezuchov - Sergej Bondarčuk, se rozhodl anonymně zůstat v Moskvě. Chce zabít Napoleona – je mu jedno zda on sám přitom buďto zahyne, nebo ukončí neštěstí celé Evropy... Scény, v minulosti vystřižené cenzurou, jsou opět uvedeny s příslušnými titulky…….  Autor: clara.bow

režie:
Sergej Bondarčuk
 
 
hraje:
Ljudmila Saveljeva (Nataša Rostovová), Sergej Bondarčuk (Pierre Bezuchov), Vjačeslav Tichonov (Andrej Bolkonskij), Viktor Stanicyn (Ilja Rostov), Kira Golovko (komtesa Rostovová), Oleg Tabakov (Nikolaj Rostov), Nikolaj Kodin (Péťa Rostov), Irina Gubanová (Soňa), Anatolij Ktorov (Nikolaj Bolkonskij), Antonina Šuranova (Marie), Anastasija Vertinskaja (Líza Bolkonská), Irina Skobceva (Helene Kuraginová), Vasilij Lanovoj (Anatole Kuragin), Boris Smirnov (Vasilij Kuragin), Boris Zakhava (generál Kutuzov), Oleg Jefremov (Dolochov), Vladislav Strželčik (Napoleon Bonaparte), Nonna Morďukova (Anisja Fjodorovna), Eduard Marcevič, Angelina Stěpanova, Sergej Jermilov (Péťa Rostov), Viktor Murganov (Alexandr I), Giuli Čochonělidze (Bagration), Klaudia Poloviková (kněžna Drubecká), Galina Kravčenko (kněžna Mária Karagina), Nikolaj Rybnikov (Vasilij Denisov), Nikolaj Trofimov (Tušin), Rodion Alexandrov (Balašov), Nikolaj Griňko (Desal), Lev Poljakov (Loriston), Georgij Milljar (Morel), Jelena Ťapkina (Achrosimova), Michail Chrabrov (Platon Karatajev), Nikolaj Bubnov (generál Mak), Boris Molčanov (Davu), Stanislav Čekan (Tichon Ščerbatyj), Jurij Čekulajev (Kesvickij), Pjotr Savin (Timochin), Alexandr Borisov (strýček), Svetlana Konovalová, Georgij Svetlani, Ervin Knausmjuller (Vejroter), Nikolaj Kutuzov, Jurij Leonidov, Alexandr Smirnov (Kozlovskij), Georgij Šapovalov, Semjon Svašenko, Nikolaj Smorčkov, Alexej Bachar, Ivan Ževago, Nikolaj Chrjaščikov, Vladimír Prichoďko
 
 
námět:
Lev Nikolajevič Tolstoj (román "Vojna a mír" (Vojna i mir, 1863-1869))
 
 
scénář:
Sergej Bondarčuk, Vasilij Solovjov
 
 
kamera:
Anatolij Petrickij, Alexandr Šelenkov
 
 
hudba:
Vjačeslav Ovčinnikov, Claudio Monteverdi (Prologue (uncredited) from "L'Incoronazione di Poppea" Composed by Claudio Monteverdi)
 
 
dabing:
Norman Rose ((anglicky))
 
 
výprava:
Michail Bogdanov
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.