ohodnotit

Videokracie

Videocracy

Další název:
Videokracia
Žánr:
Rok:
2009
Délka:
85 minut
Premiéra v ČR:
18.3.2010
„Kontroverzní dokument o italském mediálním magnátovi Silvio Berlusconim.“
Popis / Obsah / Info k filmu Videokracie
Režisér Erik Gandini žil v Itálii do svých 20 let a pak se přestěhoval do Švédska. Tam zjistil, že se dá žít i jinak, než jak to dosud znal. Televize nemusí být plná polonahých těl, vulgárností a estrádnosti a už vůbec nemusí být přímo napojena na vládní moc. Po dalších 20 letech se vrátil, aby o tom všem natočil dokument.

Název Videokracie jasně odkazuje na současnou situaci v Itálii, vládu televizní obrazovky. Ta je pro většinu Italů hlavním zdrojem informací - alespoň to tak říká Gandini. A nemáme důvod mu nevěřit, u nás to zřejmě nebude jinak. Základní situace je jasná. Silvio Berlusconi je premiérem již potřetí, zároveň je vlastníkem největšího italského mediálního koncernu Mediaset a vlastní i největší vydavatelství v zemi. Jako premiér a lídr nejsilnější strany Forza Italia má vliv i na státní televizi RAI. Erik Gandini se nám všední realitu mediální Itálie rozhodl ukázat na konkrétních lidech a prostřednictvím toho, co se vlastně v televizi a kolem ní děje. Představuje zde největší hvězdy mediálního nebe, ale také běžného mladého muže snícího o kariéře v televizi, staršího agenta, který vyrábí z nicek hvězdy, šéfa paparazzi fotoagentury, který se sám stane na jistý čas megahvězdou a podobně.

Často jsou to obrazy šokující, jindy vtipné. Dokument zobrazuje následky televizního experimentu, jemuž jsou Italové vystaveni už více než 30 let a diváka zavede až do těch nejvyšších sfér, dokonce až k prezidentskému letnímu sídlu na Sardinii.

Film byl v roce 2009 nominován na Zlatého Huga za nejlepší dokumentární film na MFF v Chicagu.

Film Europe CZ


Popis / Obsah / Info k filmu Videokracie
Režisér Erik Gandini žil v Taliansku až do svojich 20 rokov a potom sa presťahoval do Švédska. Tam zistil, že sa dá žiť aj inak, ako to poznal. Televízia nemusí byť plná polonahých tiel, vulgárnosti a estrádnosti a už vôbec nemusí byť priamo prepojená na vládnu moc. Po ďalších 20 rokoch sa vrátil, aby o tom všetkom nakrútil dokument.

Názov Videokracia jasne odkazuje na súčasnú situáciu v Taliansku, vládu televíznej obrazovky. Tá je pre väčšinu Talianov hlavným zdrojom informácií – aspoň tak nás informuje Gandini. A nemáme dôvod mu neveriť, u nás to zrejme nebude inak. Základná situácia je jasná. Silvio Berlusconi je premiérom už tretí raz, zároveň je vlastníkom najväčšieho talianskeho mediálneho koncernu Mediaset a vlastní aj najväčšie vydavateľstvo v krajine. Ako premiér a líder najsilnejšej strany Forza Italia má vplyv aj na štátnu televíziu RAI. Erik Gandini sa nám všednú realitu mediálneho Talianska rozhodol ukázať na konkrétnych ľuďoch a na ukážkach toho, čo sa vlastne v televízii a okolo nej deje. Sú tu najväčšie hviezdy mediálneho neba a vzápätí nám predstavuje bežného mladého muža snívajúceho o kariére v televízii, staršieho agenta, ktorý vyrába z niktošov hviezdy, šéfa paparazzi fotoagentúry, ktorý sa sám stane na istý čas megahviezdou a podobne.

Často sú to obrazy šokujúce, inokedy vtipné. Dokument zobrazuje následky televízneho experimentu, ktorému sú Taliani vystavení už viac ako 30 rokov a diváka zavedie až do tých najvyšších sfér, dokonca až k prezidentskému letnému sídlu na Sardínii.

Film bol v roku 2009 nominovaný na Zlatého Huga za najlepší dokumentárny film na MFF v Chicagu.

Film Europe SK


Popis / Obsah / Info k filmu Videokracie
Italský filmař Erik Gandini (nar. 1967), žijící od roku 1988 ve Švédsku a působící především v tamní televizi SVT, se vrátil v roce 2007 do vlasti, aby tam realizoval dokument o vlivu televize, jež z devadesáti procent patří italskému premiérovi Silviu Berlusconimu (ovládá tři kanály a státní TV RAI), na tamní společnost. Název Videokracie je možné vykládat dvěma způsoby. Buď jej lze odvozovat od slov typu demokracie, tedy jako formu vládnutí, nebo od slova aristokracie, tedy vrstvy lidí, jež prostřednictvím televize společnost ovládá. Gandini ukazuje, jak v Itálii „videokracie“ vznikla, jaké má podoby a jaký má vliv. Vede rozhovory s lidmi, kteří televizi, potažmo společnost ovládají, a v neposlední řadě sleduje samotného premiéra při jeho vystoupeních na veřejnosti. Provází děj vlastním komentářem a používá četné archivní materiály. Ve svém díle dokazuje pokleslost a bulvárnost závislého a vlivného média, jež výrazně přispívá k Berlusconiho kultu.

Tomáš Bartošek, Filmový přehled 2010/5


Popis / Obsah / Info k filmu Videokracie
"Každý se může stát populárním, stačí, aby byl vidět," prohlašuje italský televizní producent Lele Mora, blízký přítel premiéra Silvia Berlusconiho. Ten vlastní naprostou většinu televizních stanic v zemi a jeho představa o úspěšném vysílání je jasná: zářivé barvy, vnadné ženy a hojnost na pohled. Kromě profitu mu média slouží k osobní propagaci. Berlusconi reguluje vysílání tak, aby lidé sledovali politické debaty, v nichž vystupuje, v rámci volebních kampaní vysílá sebeoslavné spoty a cenzuruje videoarchiv. Mora je mu ve všech ohledech nápomocný - například vybírá pro televizní vysílání dívky, tančící před každou Berlusconiho šou v plavkách, usmívající se a zcela mlčenlivé. Jedna z těchto dívek je pak prezidentem zvolena, aby se stala ministryní pro prosazování genderové rovnosti. Trojici hrdinů snímku režiséra Erika Gandiniho doplňuje fotograf Fabrizio Corona dodávající kompromitující snímky bulvárním médiím. Na příkladu italské televize je patrné, jakým způsobem mohou média napomáhat politické propagandě a profitu několika vyvolených, zatímco pokřivují obraz reality.

Festival Jeden svět 2010


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

65 % (2)
6   - curil
7   - Dworkin
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 168031
Osobností: 664605
Fotografií: 658267
Plakátů: 316329
Obsahů a biografií: 154809

Poslední komentáře

Ostrov hrdlořezů (1995)

Ostrov hrdlořezů
Přestože filmy R. Harlina   mám docela rád tady toho   příliš mnoho skřípe.   Základní problém tohoto   filmu je už v obsazení.   Geena Davis více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 4 / 10

Past na Popelku (1965)

Past na Popelku
Vzpomínám si, jak jsem kdysi   četla brožovanou detektivku   Past na Popelku. Mistrně   vystavěný příběh dívky,   která ztratila paměť.   více >

Autor: beneva | Hodnocení: 8 / 10

Propast mezi námi (2019)

Propast mezi námi
Herecký koncert dvojice Bill   Nighy a Annette Bening.   Příběh rozchodu téměř   třicetiletého manželství   je lehce představitelný i ve   více >

Autor: curil | Hodnocení: 8 / 10

Všiváci (2014)

Všiváci
Je pozoruhodné, že s tak   skvělým obsazením lze   natočit film co ani při   nejlepší vůli nejde   považovat ani za průměrný.   Jen pár více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 4 / 10

Fletch (1985)

Fletch
Před pár dny jsem si tenhle   film po letech znovu   upamatoval v televizi.   Režisér Michael Ritchie   profesně bezchybně   realizoval na více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení