Sissi, mladá císařovna (1956)

Sissi, mladá císařovna (Sissi, die junge Kaiserin)
74.5 %
 
 

Sissi, die junge Kaiserin

Další název: Sissi: The Young Empress; Sissi - Mladá cisárovná (SK)

    Žánr: romantický / drama
    Země: Rakousko
    Délka: 107 min.
„City i politika v životě u dvora.“
Rakouskouherský císař František Josef a Alžběta Bavorská, zvaná Sissi, mají po svatbě a prožívají chvíle štěstí na vídeňském zámku Schönbrunn. Láskyplné momenty s manželem dávají Sissi na chvíli zapomenout na zlatou klícku, kterou se pro ni život u dvora stal. Stranou idyly svádí marný boj vůči svazujícím normám dvorské etikety, což ještě vyostřuje její vztah s tchýní, Žofií Frederikou Bavorskou. Nad štěstím manželů se stahují mračna také kvůli vypjaté politické situaci, a to nejen stran hrozící války s Ruskem, ale také uvnitř říše. V Uhrách se stupňuje napětí, které se ale díky naléhání Sissi podaří uklidnit. Mladé císařovně se rýsuje štěstí i v osobním životě, když zjistí, že je těhotná. Radost z prvorozené dcery ovšem nemá dlouhého trvání, když se výchovy ujímá Žofie. Sissi velmi těžce nese, že má k dceři omezený přístup, nicméně největší rána má teprve přijít.

Po závratném kasovním úspěchu prvního filmu se rozhodl producent a režisér Ernst Marischka kout železo dokud bylo žhavé a záhy započal s natáčením druhého dílu, jenž měl nakonec premiéru takřka přesně rok po první Sissi. Ačkoli Romy Schneiderová, z níž role mladé císařovny udělala mezinárodní hvězdu, již nechtěla part opakovat, tvůrci ve spolupráci s jejím nevlastním otcem Hansem Herbertem Blatzheimem, jenž s nově nabytou popularitou manželčiny dcery převzal roli jejího agenta, herečku k účasti přemluvili, když na oplátku mohla hrát vysněný náročnější part v adaptaci románového dramatu Robinson nesmí zemřít. Také druhý film o lásce a trápení Sissi se stal ohromným diváckým hitem. Byl uveden do desítek zemí světa a dále zvýšil popularitu Romy Schneiderové i jejího hereckého partnera Karlheinze Böhma.

Stejně jako v případě prvního dílu se i tentokrát scénář neohlíží moc na historická fakta a naopak se s „uměleckou licencí“ soustředí na rozvádění romantické linie. Spolu s dalšími díly celkové trilogie o životě Sissi náleží do dobově velmi populárního žánru tzv. heimatfilmů. Jednalo se o snímky, které důrazem na odlehčené melodramatické konflikty, často zasazené do doby před světovými válkami, vyzdvihováním tradičních hodnot i záběry přírodních scenérií souzněly s náladami konzervativního publika německy mluvících teritorií poválené éry, které se obracelo k ideálům starých časů.

Zdroj: ČT

režie:
Ernst Marischka
 
 
hraje:
Romy Schneider (císařovna Elisabeth zvaná Sissi), Karlheinz Böhm (císař František Josef), Magda Schneider (vévodkyně Ludovika Bavorská), Gustav Knuth (vévoda Max Bavorský), Vilma Degischer (arcivévodkyně Sophie), Walter Reyer (hrabě Andrassy), Josef Meinrad (plukovník Böckl), Iván Petrovich (dr. Max Falk), Erich Nikowitz (arcivévoda Franz-Karl), Richard Eybner (poštmistr), Egon von Jordan (1. ministr), Joseph Egger (ceremoniář Nepalek), Max Brebeck (neuvedená úloha), Otto Treßler (Radetzky), Franz Böheim, Hilde Wagener, Ulrich Bettac, Hugo Gottschlich, Karl Fochler (hrabě Grünne), Hans Ziegler (dr. Seeburger), Helene Lauterböck (hraběnka Esterhazyová), Senta Wengraf (hraběnka Bellegardová)
 
 
námět:
Marie Blank - Eismann
 
 
scénář:
Ernst Marischka
 
 
kamera:
Bruno Mondi
 
 
hudba:
Anton Profes
 
 
výprava-architekt:
Fritz Jüptner-Jonstorff
 
 
kostýmy:
Leo Bei, Gerdago, Franz Szivats
 
 
střih:
Alfred Srp
 
 
zvuk:
Herbert Janeczka (supervize)
 
 
vedoucí produkce:
Kurt Miksch, Karl Ehrlich
 
 
choreografie:
Willy Fränzl
 
 
masky:
Leopold Kuhnert, Rudolf Ohlschmidt
 
 
asistent režie:
Rudolf Zehetgruber
 
 
producent:
Karl Ehrlich, Ernst Marischka
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.