reklama

FDb.cz - filmová databáze

Dnes je 18.1.2017 a svátek má Vladislav. Tip: Nej půjčka >>

Rozšířené vyhledáváníPostrádáte zde něco?

 
 
ohodnotit

Ray

Rok:
2004
Délka:
152 minut
Premiéra v ČR:
10.2.2005
„Soul je životní cesta, ale vždy je to cesta nelehká. (Ray Charles)“
Popis / Obsah / Info k filmu Ray
Mladý slepý klavírista Ray Robinson se chystá do Seattlu. Šoférovi autobusu, který ho kvůli jeho handicapu nechce vzít, namluví, že přišel o oči ve válce. Ve skutečnosti je ale slepý od sedmi let, kdy ho o zrak připravil špatně léčený chronický zánět. Z dětství si Ray nese ještě další traumatizující vzpomínku, a to na svého mladšího bratra George, který se mu prakticky před očima utopil v matčiných kovových neckách na prádlo. Ray se cítí vinen, má fobii z vody a tento zážitek, spolu s dalšími faktory, ho také později přivede ke drogám…

V Seattlu začíná Ray hrát, ale zprvu se mu nevede dobře. Je jasné, že se každý snaží využít jeho slepoty a ošidit ho. On si ale pamatuje, jak ho matka zapřísahala, aby nikdy nepřipustil, aby z něj lidé dělali mrzáka. Vychovávala ho ještě přísněji než zdravé dítě, aby byl samostatný a nenechal se oklamat. Toho teď Ray využívá.

Ray hraje skvěle na piano a dokonale zpívá, volně se inspiruje černošskými gospely. Přestože začínal s country kapelou, dokáže napodobit prakticky každého a zahrát, jak se komu zlíbí. Po řadě koncertů v nejrůznějších městech odjíždí do New Yorku a usadí se v Harlemu. Seznámí se tam s Ahmetem, který se na dlouhou dobu stane jeho spolupracovníkem, stejně jako věrný Jerry Brown, který bude jeho manažerem. Nahrává pro společnost Atlantic Records a začíná se mu dařit. Na jeho koncerty chodí stále více lidí…

Zanedlouho se seznámí s dívkou Dellou, které říká Bea. Ta mu také jako první otevřeně řekne, že by neměl stále jen někoho napodobovat, nýbrž jít svou vlastní cestou, hrát tak, jak to sám cítí. Ray pochopí, že má Della pravdu. V té době už ale začíná užívat drogy. Stejně jako ostatní drogově závislí je přesvědčený, že si heroinem jen zlepšuje náladu před koncertem a mohl by kdykoli přestat. Když to Della, nyní už jeho manželka, zjistí, je velmi nešťastná a žádá ho, aby přestal, už proto, že čeká jeho dítě. Ray ale neposlechne.

Postupně se do drogové závislosti propadá stále hlouběji a na dlouhých koncertních šňůrách si také brzy najde milenky. Nejprve zpěvačku Mary Ann, kterou brzy vystřídá jedna ze tří vokalistek Margie. Ta si na něj dělá nároky a chce po něm, aby svou ženu opustil. Ray ale nikdy, ať dělá cokoli, ani v koutku duše nepomyslí na to, že by mohl někdy svou Dellu a nyní už dva syny opustit.

I Margie s ním brzy čeká dítě, ale Ray chce, aby šla na interrupci. To Margie neudělá a narodí se jí chlapec, kterého pojmenuje Charles Ray. Po rozchodu s Rayem ale začne pít a po několika letech se Ray dozví, že zemřela na předávkování. Vážné potíže už má ale i sám Ray...

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Ray
Ray je hudební životopisné drama, které vypráví příběh americké legendy Raye Charlese tak, jak ho ještě nikdo předtím nevyprávěl. Sledujte životní dráhu hudebního génia v nezapomenutelném výkonu Jamieho Foxxe.

Ray Charles se narodil v chudém městečku v Georgii. Když mu bylo sedm let, byl svědkem bratrovy náhlé smrti a krátce poté oslepl. Jeho matka mu však vždy dodávala kuráž a trvala na tom, aby si našel svou vlastní životní cestu. Charles brzy objevil svůj dar a radost, kterou mu přinášela hra na klavír. Následovalo turné po jižanských hudebních státech a oduševnělý zpěvák si brzy získal pozornost celého světa. Stvořil svůj vlastní nenapodobitelný styl, do kterého začlenil gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Ray Charles doslova způsobil hudební revoluci a nenávratně změnil způsob, jakým si lidé až doposud užívali hudbu. Zároveň bojoval za práva umělců, ať už se to týkalo příliš selektivních klubů nebo nevýhodné pozice v nahrávacích společnostech. Ray vám přináší nekompromisní portrét Charlese coby hudebního génia, jenž se snaží překonat závislost na drogách a zároveň se proměňuje v jednoho z nejoblíbenějších umělců všech dob.

Zdroj: HBO Europe
Vysílání: titulky


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Ray
Jestliže lze život chápat jako souhrn jeho jednotlivých částí, pak příběh Ray Charlese je možno považovat za souhrn osobních vzestupů a pádů v průběhu dlouhé a slávou ověnčené kariéry ve světě hudby. Ray zažil bolest i osobní tragédie. Množství jeho hudebních stylů (jazz, rhytm & blues, rock-and-roll, gospel, country & western) je sledem a souhrnem celistvé inspirativní cesty génia s jedinečnou vizí, génia, který světu daroval možnost zcela nového způsobu vnímání hudby.
RAY je dosud nevyprávěný příběh dramatického osudu americké hudební legendy, jehož vzniku předcházel patnáctiletý sběr materiálu a sledování Rayovy tvorby uznávaným filmařem Taylorem Hackfordem.
S hercem Jamiem Foxxem v titulní roli prožíváme šíři a autentičnost Rayova osudu v jeho nejvýbušnějším období. Všechno začalo v okamžiku, kdy černý slepý teenager sám nastoupil do floridského autobusu a cestoval přes Státy, aby svůj styl vybrousil na jazzové scéně v Seattlu. Od Rayových počátečních bojů o to, aby se s ním zacházelo tak, jak si zaslouží, a aby mohl jít svou cestou, přes jeho objevení společností Atlantic Records a bleskový vzestup ke globální popularitě, přes boj s drogovou závislostí a vyrovnávání se s milostnými vzplanutími nás vyprávění vede zpět až do dětství. Než se stal jedním z největších hudebních idolů své generace, musel se vyrovnat s pátým rokem svého života, kdy se utopil jeho bratr George a on začal ztrácet svůj zrak. Byla to doba, která nesmazatelně ovlivnila hloubku Rayových citů a probudila v něm onu nesmrtelnou hudbu.
Film není jen pietní poctou idolu jazzmanů, ale je především filmovou lahůdkou, která sklidila ovace kritiky a která pravděpodobně postoupí do závěrečného boje o ceny Americké filmové akademie.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Ray
Film RAY je dosud nevyprávěným příběhem o životě americké hudební legendy, jehož vzniku předcházel patnáctiletý sběr materiálu a sledování Rayovy tvorby uznávaným filmařem Taylorem Hackfordem. S hercem Jamiem Foxxem v titulní roli prožíváme šíři a autentičnost Rayova osudu v jeho nejvýbušnějším období. Jamie Fox za roli slepého hudebníka získal OSCARA.
Film není jen pietní poctou idolu jazzmanů, ale je především filmovou lahůdkou, která sklidila ovace kritiky a v závěrečném boji o ceny Americké filmové akademie obdržela 2 sošky (Nejlepší herec v hlavní roli, Nejlepší záznam zvuku).
DVD Express


Popis / Obsah / Info k filmu Ray
Film RAY je dosud nevyprávěným příběhem o životě americké hudební legendy, jehož vzniku předcházel patnáctiletý sběr materiálu a sledování Rayovy tvorby uznávaným filmařem Taylorem Hackfordem. S hercem Jamiem Foxxem v titulní roli prožíváme šíři a autentičnost Rayova osudu v jeho nejvýbušnějším období. Jamie Fox za roli slepého hudebníka získal OSCARA.
Film není jen pietní poctou idolu jazzmanů, ale je především filmovou lahůdkou, která sklidila ovace kritiky a v závěrečném boji o ceny Americké filmové akademie obdržela 2 sošky (Nejlepší herec v hlavní roli, Nejlepší záznam zvuku).
DVD Express


Popis / Obsah / Info k filmu Ray
První životopisný film o dramatickém osudu Raye Charlese, revolučního hudebníka, jenž prošel mnoha hudebními styly (jazz, rhytm & blues, rock-and-roll, gospel, country & western), aby světu daroval možnost zcela nového způsobu vnímání hudby.
Film začíná v okamžiku, kdy černý slepý teenager nastoupí na Floridě sám do autobusu a cestuje přes Státy, aby na jazzové scéně v Seattlu vybrousil svůj styl. Od Rayových počátečních bojů o to, aby se s ním zacházelo tak, jak si zaslouží, a aby mohl jít svou cestou, přes jeho objevení společností Atlantic Records a bleskový vzestup ke globální popularitě, přes boj s drogovou závislostí a vyrovnávání se s milostnými vzplanutími vede vyprávění diváka zpět do Rayova dětství. Než se stal jedním z největších hudebních idolů své generace, musel se vyrovnat s pátým rokem svého života, kdy se utopil jeho bratr George a on začal ztrácet svůj zrak. Byla to doba, která nesmazatelně ovlivnila hloubku Rayových citů a probudila v něm onu nesmrtelnou hudbu.
Kino AERO


Popis / Obsah / Info k filmu Ray
Patnáct let usiloval režisér Taylor Hackford o filmové zpracování života legendárního černošského muzikanta Raye Charlese, než se mu podařilo realizovat snímek s prostým názvem Ray. Slavný pianista, zpěvák, skladatel i hudební podnikatel (1930-2004), sledoval jeho úsilí, četl scénář a „schválil“ i představitele titulní role Jamieho Foxxe; zemřel po skončení natáčení (10.6.2004). – Příběh se odvíjí chronologicky od roku 1948, kdy se mladý muž vydává do Seattlu, do roku 1965, kdy jako úspěšná hvězda showbyznysu podstoupí odvykací kúru. Jádrem vyprávění jsou profesionální zrání talentovaného hudebníka a peripetie jeho soukromého života, poznamenaného především tvrdými drogami i častými zálety. Ray se sice v rodině projevuje jako milující manžel a otec, zároveň však postupně prožívá nikoliv povrchní milostné vztahy se zpěvačkami Mary Ann Fisherovou a Margií Hendricksovou. Pro vyprávění jsou podstatné krátké návraty do Charlesova dětství ve třicátých letech, v nichž hraje významnou roli jeho energická matka Aretha. Ray se nemůže zbavit výčitek kvůli smrti bratříčka George, který se utopil; nedlouho poté sedmiletý chlapec oslepl v důsledku zeleného zákalu a jen díky matce se pak dokázal postavit na vlastní nohy. Hackford předvádí protagonistu i jako zdatného obchodníka, který se rychle naučil udržet kontrolu nad svými financemi. Zaznamenává též jeho přínos pro rozvoj populární hudby (odvážné spojení gospelu s bluesovou hudbou v soul, inovace country, zavádění novinek při studiové práci apod.) a logicky uplatňuje Charlesovy největší hity. – Kromě pečlivého zachycení proměn dobové atmosféry a bohatého soundtracku je stěžejní výkon Jamieho Foxxe, který se zhostil obtížného úkolu s nevšední sugestivností, přičemž sám hraje na piano. – Taylor Hackford mj. natočil snímek o zpěvákovi Ritchiem Valensovi La Bamba (1987, FP 6/92 – V) a dokument Chuck Berry: Ať žije rock and roll (1987, FP 12/90).
Tomáš Bartošek, Filmový přehled 2005/2


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

83.7 %
10 - Erkul
9   - curil
8   - Justik66
8   - Frolíček
8   - Petra.Barb
8   - LenC2
8   - Chrustyn
8   - mat.ilda
8   - jitush.b
10 - payo1555
8   - Snura
8   - karlosphon
8   - Tom_Hardy
8   - JVSoolen
7   - Faye
9   - Akana
10 - cerfik
7   - R.RICKIE
9   - dandysek
9   - olgab

TV Program

ČT1 - Černé ovce (2012) [TV pořad]

11:45 - 12:00

9 minut již uběhlo
6 minut zbývá do konce

ČT2 - Most mezi kýčem a mystikou

11:35 - 12:15

19 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

NOVA - Tescoma s chutí (2009) [TV poř...

11:50 - 12:00

4 minut již uběhlo
6 minut zbývá do konce

Prima - Šťastná náhoda (2002) [TV film...

10:10 - 12:05

104 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 140506
Osobností: 602482
Fotografií: 520544
Plakátů: 252130
Obsahů a biografií: 129550

Poslední komentáře

Přemluv bábu (2010) [Video]

Přemluv bábu
Pětiminutovka prorežimní   prostituce a cílené   manipulace s omladinou, která   politice prd rozumí. Takhle   si ti pravdoláskaři   více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 1 / 10

Pošta pro tebe (2005) [TV pořad]

Pošta pro tebe
S pořady zabývající se   citovým vydíráním diváků   se na TV obrazovkách po roce   2000 roztrhl pytel. Nechápu   lidi, co tam dobrovolně   více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 1 / 10

Město 44 (2014)

63 dnů

Město 44
Novodobý pohled režiséra   Jana Komasy na tragické a pro   většinu Poláků i   traumatické události z   období Varšavského   povstání.Již téměř více >

Autor: radegaster | Hodnocení: 8 / 10

Trpaslík (2017) [TV minisérie]

Trpaslík asi baví...

Trpaslík
...ale mě moc ne. Vychválili   mi ho, tak jsem ho shlédl,   ale bylo to chvilkami trochu   trápení.
Sem tam se   člověk pobaví, jindy se   více >

Autor: mikee007 | Hodnocení: 6 / 10

Svět pod hlavou (2016) [TV minis...

Seriál sází na nostalgii

Svět pod hlavou
...které asi není nikdy   dost. Také jsem jedním z   těch, kteří když vidí   něco, co se "tehdy"   používalo, nebo dělo,   nostalgicky se více >

Autor: mikee007 | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
iPhone
 
App Store hodnocení:
Android
 
Google Play hodnocení:
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
BlackBerry
 
BB world hodnocení:

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.311/0.296