Musíme si pomáhat (2000)

Musíme si pomáhat
81 %
 
 
    Žánr: tragikomedie
    Země: Česká republika
    Premiéra v ČR: 15.3.2000        
    Délka: 110 min.
„Příběh hrdiny proti své vůli…“
Po Šakalích létech (1993) a Pelíšcích (1999) překvapil Jan Hřebejk publikum i kritiku příběhem z let 1937-1945, tedy především z let Protektorátu Čechy a Morava. Tragikomedií Musíme si pomáhat prokázal definitivně svou režijní univerzalitu téměř až fričovských parametrů, nezříkající se však hlubších významů a ambicí. V tom mu pomáhá zejména spolupráce se scenáristou a spisovatelem Petrem Jarchovským, jehož stejnojmenná novelistická prvotina z roku 1998 se k filmu stala předlohou.
V úvodní osmiminutové sekvenci pod titulky se odehraje ouvertura příběhu: tři dosavadní přátele, Josefa, Horsta a Davida, rozdělí nemilosrdně okupace Československa Německem a uplatňování protižidovských zákonů. Český Němec Horst Prohaska se dá do služeb okupační moci. Davidově židovské rodině je zabaven majetek, útočiště najde aspoň na čas u Josefa a jeho ženy Marie. Následuje transport Wienerových do Terezína, po dvou letech se ale David vrací jako uprchlík, který potřebuje ukrýt. Pomoc znovu poskytnou lidumilní Josef s Marií, a aby zmátli pozornost udavačů, jistí se přátelstvím s Horstem. Jenže válka se chýlí ke konci a to, co je chrání před Němci, může jim po osvobození těžce přitížit u roduvěrných Čechů. Jediným východiskem by bylo Mariino těhotenství. Josef má sice lékařsky potvrzeno, že je neplodný, ve spíži za skříní v jejich bytě se však skrývá dozajista potentní David...
Představitel Josefa Čížka (nomen omen!) Boleslav Polívka film označil za „poctu Čechům, kteří nejsou nijak zvlášť sebevědomí, ale umějí se dopustit hrdinství". To je přesné: jeho postava se potácí mezi snahou do ničeho se nenamočit, přirozeným strachem o život a stejně přirozeným soucitem s bližním. Toto lepší já v sobě nakonec najdou i další postavy příběhu, dokonce i Horst, zvaný od dětství Wurst. V tomto smyslu je film současně galerií lidské pokleslosti i výrazem víry v lepší lidské já. A apelem na jeho zachování navzdory okolnostem - třeba i těm dnešním.

Jan Lukeš
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016

režie:
Jan Hřebejk
 
 
hraje:
Bolek Polívka (Václav Čížek), Jaroslav Dušek (Horst Prohaska), Anna Šišková (Marie Čížková), Csongor Kassai (David Wiener), Martin Huba (Alfred Kepke), Simona Stašová (sousedka Libuše Šimáčková), Jiří Pecha (soused František Šimáček), Jiří Kodet (doktor Fischer-Rybář), Richard Tesařík (kapitán), Vladimír Marek (oficír SS), Kryštof Hanzlík (role neurčena), Martin Dušek (role neurčena), Iveta Dušková (role neurčena), Agátha Dušková (role neurčena), Anička Jarchovská (role neurčena)
 
 
scénář:
Petr Jarchovský, Jan Hřebejk (spolupráce)
 
 
kamera:
Jan Malíř
 
 
hudba:
Aleš Březina, Johann Sebastian Bach (árie Erbarme dich ze skladby Matoušovy pašije)
 
 
výprava-architekt:
Milan Býček
 
 
kostýmy:
Katarína Hollá
 
 
střih:
Vladimír Barák
 
 
zvuk:
Karel Jaroš, Ivo Špalj (mix)
 
 
produkce:
Ondřej Trojan, Pavel Borovan, Pavla Tomsová (vedoucí)
 
 
dabing:
Oto Ševčík (oficír SS), Karel Heřmánek (kapitán)
 
 
zpěv:
Max Raabe
 
 
zvláštní efekty:
Jiří Pokorný
 
 
koordinátor kaskadérů:
Filmka
 
 
pomocná režie:
Ladislav Ondráček
 
 
spolupráce:
Aleš Najbrt (grafická)
 
 
trikové snímky:
Ivan Haták, Jiří Milfait, Michal Vlček, Pavel Kryml (realizace obrazových triků)
 
 
vrchní osvětlovač:
Stanislav Klika
 
 
rekvizity:
Jaroslav Lehman
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.