Jindra, hraběnka Ostrovínová (1933)

Jindra, hraběnka Ostrovínová
54.5 %
 
 
    Žánr: milostný
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 5.1.1934        
    Délka: 82 min.
„Po letech strávených v cizině se mladá dívka vrací na rodný statek...“
Když byl tento film v roce 1933 natočený, nenašel by se asi divák, který by neznal líbivý román Ivana Klicpery "Jindra" z poloviny devatenáctého století.

Tento román měl ve své době "povzbudivý" význam, líbil se tenkrát a líbil se i Václavu Wassermannovi a Jaroslavu Hubáčkovi po přečtení knihy tak, že scénář, který napsali, se příliš od knižní předlohy nelišil, na což dohlížel a přes ramena nakukoval sám režisér Karel Lamač. Děj postupuje rychle. Seznamuje diváky s dobou, krajinou a prostředím, v němž se děj odehrává a stačilo jen málo obrazotvornosti, aby se do všeho divák vžil.

Ale povahy v tomto filmu nejsou vystiženy příliš věrně a přesně. Již u Jindry, kterou představovala krásná Jarmila Lhotová, hrála se zkušeností a jistotou, ale nebyl správně podán přerod, jaký u ní způsobil její učitel Dr. Lípa, kterého hrál Karel Lamač. Vyzvednuta byla pouze její velká láska k němu, která vyklíčila z předstírané nenávisti, ale bylo opomenuto vysvětlení, jak se z poněmčilého děvčete stala uvědomělá a upřímná vlastenka. I postavu Amálky, kterou ztvárnila Maria Tauberová, která se něšťastně zamiluje do Dr. Lípy, zůstala divákům postavou poněkud mlhavě neurčitou. Nevidíme zde snivou, upřímnou a dobrotivou, ale jen mělkou povahu. To vše maže to, že se ve filmu dobře uplatní jako zpěvačka. My vědoucí víme, v jakou vynikající pěvkyní se tato křehká blonďatá kráska vypracovala.

Karel Lamač také nebyl zrovna nejvýstižnější postava pro sice prostého, ale velmi vzdělaného, ušlechtilého a mužného Lípu. Je však příjemný a zcela milý a dobře hraje (až na ta kila, která měl stále navíc). Dobrá je hra a dost dobrá úloha prostého vlastence statkáře Jarýna, kterého si střihnul Theodor Pištěk a vedle něho aristokratická manželka v podání Růženy Šlemrové. Jejich dva vyrůstající synové byli zaměněni v malé taškáře. Hraběte Ostrovína zcela dobře hrál Bedřich Veverka a Karel Hašler zosobňoval muzikanta Jahodu a komponoval také hudbu a písně. Nikde nesmí chybět alespoň troška humoru. O ten se postarala osobou šafářovy manželky Betty Kysilková. Dobrou "dvojkou" je zamilovaná dvojice zahradníka J. W. Speergera a služebné Katynky Darji Hajské. Tento film je po technické stránce na slušné úrovni a svým dějem si přitáhl značnou část obecenstva a tuto přízeň si opravdu zasloužil.  Autor: Asmodej

režie:
Karel Lamač
 
 
hraje:
Jarmila Lhotová (Jindra), Theodor Pištěk (statkář a poslanec Jarýn, Jindřin otec), Růžena Šlemrová (Jarýnová), Karel Lamač (učitel Dr. Vojtěch Lípa), Maria Tauberová (Amálka, Jindřina sestřenice), Karel Hašler (muzikus Jahoda), Bedřich Veverka (hrabě Jaroslav Ostrovín), Miloš Steimar (Oskar, Jarýnův syn), Vladimír Beztahovský (Prokop, Jarýnův syn), Jarmila Bechyňová (Růženka, Jindřina komorná), Jan W. Speerger (zahradník u Jarýnů), Darja Hajská (služka Katynka), Saša Dobrovolná (Lípova matka), Bohdan Lachman (lokaj), Václav Menger (šafář), Betty Kysilková (šafářova žena), František Černý (hudebník), Jan Richter (člen deputace), Viktor Nejedlý (účastník slavnosti), Josef Sládek (hasič), Emanuel Hříbal (lékař), Jožka Görlich (trubač na honu), Josef Cikán (trubač na honu), Josef Novák (kněz)
 
 
námět:
Ivan Klicpera (stejnojmenný román)
 
 
scénář:
Václav Wasserman, Jaroslav Hubáček
 
 
kamera:
Otto Heller
 
 
hudba:
Karel Hašler, Miloš Smatek
 
 
výprava-architekt:
Vilém Rittershain
 
 
kostýmy:
Josef Matěj Gottlieb
 
 
střih:
Marie Bourová
 
 
zvuk:
Josef Zora
 
 
vedoucí produkce:
Antonín Valach
 
 
zpěv:
Karel Hašler, Maria Tauberová
 
 
text písně:
Karel Hašler
 
 
asistent režie:
Rudolf Stahl
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.