Haškovy povídky ze starého mocnářství (1952)

Haškovy povídky ze starého mocnářství
82.8 %
 
 

Další název: Býval svět jako květ

    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 25.12.1952        
    Délka: 80 min.
„Neuvěřitelné peripetie svérázných postaviček z doby našich pradědečků“
POZOR SPOILER!!!

Polévka pro chudé děti
Kníže Robert po vzoru prarodiče chce konat dobročinnost. Proto se rozhodne založit „polévkový úřad“ a při této příležitosti uvařit pro chudé děti polévku. Dostaví se na místo bujarých oslav této události, kde se již vaří voda a slavnostně oloupe (no, oloupe) jeden brambor. Děti pak podělí drobnou mincí a odchází si po této tvrdé práci odpočinout. Na místě samotném zůstanou jen děti a místní policajt, který je o peníze obere a nechá si za ně donést samožitnou kořalku. Kapánek se opije a netuší, že mu děti daly do polévky vařit boty. Kníže přichází ochutnat, jak polévku „ubramboroval“ a když nahlédne do kotle…

Zasedání obecního zastupitelstva
V obci Mejdlovary se má volit nový policajt. O toto místo se uchází pastýř a kostelník. Pastýř dává výboru čtvrtně, což naštve starostova oponenta, náměstka a ten donutí kostelníka, aby dal také. Na starostu však praskne pytláctví, a tak se situace mění. A do toho přichází podat žádost o místo policajta i druhý místní pytlák. Nu, situaci bude muset vyřešit, věřte nebo ne, jedna jediná facka.

Trampoty pana Tenkráta
Pan rada Banzet má dceru Matyldu. Ta se nechová jako počestná dcera. Jednou se vydá na výlet s panem Syrovátkou a rozhodně se nevrátí včas. Matka ji nazve courou a poběhlicí, otec se trošku opije a dcera se navrací až druhý den ráno. Teprve později je zjištěno, že tento výlet nezůstal tak docela bez následků. A pan rada věc řeší pozváním úředníka, který mu byl doporučován a který si zažádal o povýšení. Pan Tenkrát se dostaví a koná se taková malá oslava. A nebýt malého vlásku v zákusku, dopadla by dobře. Takto pan Tenkrát onemocní, prchá a je dostižen až v restauraci. Nu, vypadá to, že z něj přeci jen bude šťastný manžel…

Vzpoura trestance Šejby
Do trestnice přijíždí dohlížecí komise, těší se hlavně na mši. Ta je ovšem ohrožena, protože jediný ministrant mezi trestanými je Šejba a ten ministrovat kategoricky odmítá. Může za to knedlík, který mu byl za každou mši nejprve dáván navíc, nyní mu však byl upřen. Ani velebníček Šejbu nemůže přemluvit, ale poslechne si jeho vyprávění o chlebu, který vlastně ani Šejba nechtěl ukrást, ale sedí za něj. Nakonec musí kněz trestanci slíbit knedlík, aby se mše mohla konat. Sám si přisadí a vymůže pět zlatých za mši navíc pro sebe. I toto je tedy povoleno a mše může začít. Skutečně? Dostaví se i ona komise?  Autor: Pitryx

režie:
Miroslav Hubáček
 
 
hraje:
František Smolík (kníže Robert), Růžena Šlemrová (kněžna), Jaroslav Vojta (Pazourek), Josef Kemr (učitel), Jan Pivec (starosta), Jiřina Šejbalová (Mařena, starostova žena), Vladimír Řepa (náměstek), Stanislav Neumann (kostelník), Václav Trégl (pastýř), Jiří Plachý (Kořenář), Jaroslav Marvan (rada Benzet), Zdeňka Baldová (Benzetová), Hana Kavalírová (Matylda, dcera Banzetových), Rudolf Hrušínský (svůdce Syrovátko), Ladislav Pešek (Tenkrát), Alois Dvorský (sluha Karpíšek), Světla Svozilová (teta Krauthauerová), Eman Fiala (Šejba), Bohuš Záhorský (správce věznice), Vladimír Hlavatý (dozorce), Ladislav Sedláček (druhý dozorce), František Filipovský (kaplan), Svatopluk Majer (zemský rada), Viktor Očásek (soudce), Jiří Dohnal (obhájce), František Kreuzmann (žalobce), Jaroslav Seník (obchodník Just), Vladimír Bejval (kluk Karel Malina), František Marek (starosta), Viktor Nejedlý (člen zastupitelstva), Bedřich Vrbský (komorník), Antonín Holzinger (člen komise), Martin Raus (vězeň), František Černý (hostinský Na Zavadilce), Ferdinand Jarkovský (úředník), Marie Nademlejnská (domovnice), Bedřich Bozděch (člen výboru Lojzek), Otto Čermák (šišlavý člen výboru), Bohuš Hradil (učitel), Věra Kalendová (Kořenářova žena), František Klika (farář), Bohumil Machník (obchodník, člen výboru), J. O. Martin (člen výboru), Josef Příhoda (člen výboru), Karel Effa (porotce), Jan S. Kolár (porotce), Lubomír Lipský (role neurčena), Miloš Nesvadba (písař u soudu), Josef Vošalík (stavitel), Václav Švec (sluha Franc), Richard Záhorský (kněz), Josef Hlinomaz (člen komise ve vězení), Antonín Jirsa (policajt), Hermína Vojtová (žena u obchodu), Fanda Mrázek (vězeň), Antonín Soukup (muž honící zloděje), Stanislav Šašek (role neurčena), Kühnův dětský sbor (sebe), Josef Najman (strážník), Věra Matějová (světoobčanka)
 
 
námět:
Jaroslav Hašek (povídky)
 
 
scénář:
Ivan Osvald, Karel Feix
 
 
kamera:
Josef Střecha
 
 
hudba:
Jan Rychlík, Mirko Hanák (píseň Krásný vzhled je na ten boží svět)
 
 
výprava-architekt:
Jan Zázvorka, Karel Černý
 
 
kostýmy:
Josef Matěj Gottlieb
 
 
střih:
Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
Stanislav Vondraš
 
 
vedoucí produkce:
František Sandr
 
 
výtvarník:
Karel Janout
 
 
zpěv:
Jaroslav Vojta (Krásný vzhled je na ten boží svět), Jaroslav Marvan (Za jeden krásný pohled tvůj), Fanda Mrázek (Kdo zboží za chňap kupuje), Antonín Holzinger (Vínečko, víno, víno), Kühnův dětský sbor (Zde vítej, vítej, kníže milené; Krásný vzhled je na ten boží svět;), Sbor (Ó, líbej mě)
 
 
text písně:
František Hrubín (Zde vítej, vítej, kníže milené; Kdo zboží za chňap kupuje), Václav Poláček (Krásný vzhled je na ten boží svět), Eda Mach (Za jeden krásný pohled tvůj)
 
 
masky:
Gustav Hrdlička, Václav Volk
 
 
zástupce vedoucího výroby:
František Urbánek, Ferdinand Zelenka
 
 
asistent režie:
Jiří Mikeťuk
 
 
pomocná režie:
Oldřich Lipský
 
 
spolupráce:
Oldřich Lipský
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Otakar Pařík
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.