Divotvorný klobouk (1952)

Divotvorný klobouk
67.1 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 3.7.1953        
    Délka: 77 min.
„Veselý příběh o kupci hlupci, sličné Bětulince a vandrovných studentech... První český filmový muzikál“
POZOR SPOILER

Za posměšnou písničku je mládenec Křepelka popotahován. Je zrovna u soudu, kde jest mu určeno, že musí Prahu opustiti. A mezitím, touž dobou, rozděluje se dědictví jeho strýce. Hlavním dědicem stává se kupec Koliáš, lakomý a zlý člověk. Tomu jest ustanoveno opatrovnictví sirotčího jmění. Konkrétně Běty Koliášové, jíž musí v den jejího sňatku vyplatit 1000 korun. Sem se dostaví, ovšem pozdě i Křepelka, kterýžto dědí třírohý klobouk. Koliáš se vrací domů, kde má svůj dům i krám. Ihned má v krámě spor s mužem, jenž mu dodal písničky, a Koliáš mu je odmítá zaplatit. Ještě předtím zbije učedníka Františka. Objevuje se zde pouť, a zároveň přijíždí Křepelka s kamarádem. Jen náhodou narazí Křepelka právě na Bětu, která se má u Koliáše hůře než poslední podruhyně. A on ji chce navíc poslat do kláštera, aby jí nemusel vyplatit oněch tisíc korun, kdyby se náhodou vdala. A tu dostane Křepelkův kamarád, malíř Strnad nápad. Zkusí prodat klobouk Koliášovi, když mu předtím nalžou, že má kouzelné schopnosti. Sehrají komedii a malíř jde ke Koliášovi, kde se vydává za sluhu španělského granda a jen tak mimochodem se zmíní o klobouku a jeho čarovné moci. A také že jeho španělský vlastník je nemocen a klobouk bude možná k mání. A on si jej koupí. Koliáš si ověří zázračnost klobouku a zatouží po něm. Malíř k němu přichází znova s tím, že na klobouk nemá peníze, ale kdyby on, Koliáš peníze půjčil… Ten nemešká a prchá z domu do hospody, aby byl v koupi klobouku první, a získává jej. Chvilku potrvá, než pozná co vlastně má.  Autor: Pitryx

režie:
Alfréd Radok
 
 
hraje:
Saša Rašilov (zlý kupec Koliáš), Josef Kemr (malíř Antonín Strnad), Zdeněk Dítě (Křepelka), Alena Kreuzmannová (Bětuška), Theodor Pištěk (Barnabáš), Rudolf Pellar (Pohořalský), Jiří Novotný (František), František Kovářík (Václav), Jaromír Pleskot (Zvonek), Jarmila Bechyňová (šenkýřka), Otto Rubík (handlíř), Vladimír Řepa (notář), Václav Trégl (hostinský), Eman Fiala (kantor), Soňa Červená (zpěvačka), František Šlégr (Knop), Terezie Brzková (stařenka), Stanislav Remunda (student), Miroslav Svoboda (kočébr Cikánek), Josef Hlinomaz (Příhoda), Jiřina Bílá (děvče), Anna Kadeřábková (děvče), František Holar (handlíř), Václav Švec (dědic), František Černý (purkmistr), Jiří Němeček (student), Milan Mach (student), František Miroslav Doubrava (krejčík), Oldřich Dědek (komediant), Věra Koktová (mladá žena), Miloš Patočka (trhovec), Vladimír Bejval (žáček), Otto Budín (dráteník), Eva Trunečková (teta Filoména, dědička), Eva Foustková (žena), Josefa Pechlátová (babka s nůší), Marie Rýdlová (žena kováře), Karel Hovorka (student), Svatopluk Bezděka (flašinetář), Jiří Suk (holič), Luděk Mattausch (muzikant), Josef Najman (trumpetista), Bohumil Aisman (handlíř), Anna Vaňková (zpěvačka Pohořalská), Věra Váchová (Jitka), Jiřina Součková (žena krejčího)
 
 
námět:
Václav Kliment Klicpera (divadelní hra)
 
 
scénář:
Alfréd Radok
 
 
kamera:
Josef Střecha
 
 
hudba:
Jiří Sternwald
 
 
výprava-architekt:
Josef Svoboda, Jaroslav Krška
 
 
kostýmy:
Josef Matěj Gottlieb, Erna Veselá
 
 
střih:
Jiřina Lukešová
 
 
zvuk:
František Fabián
 
 
výtvarník:
Květoslav Bubeník (kresby), František Straka
 
 
mluví:
František Filipovský (hlas soudce)
 
 
zpěv:
Zdeněk Dítě (Slyšte, slyšte, tuto píseň; Vandrovnická; Tys bratr náš; Až my spolu, má panenko;), Josef Kemr (Vandrovnická; Tys bratr náš; Píšťalička;), Soňa Červená (Kramářská píseň), Rudolf Pellar (Kramářská píseň; Kdo jinému jámu kopá;), Alena Kreuzmannová (Až my spolu, má panenko;), Svatopluk Bezděka (Slyšte, slyšte, tuto píseň), Sbor (Flašinetář, Píšťalička; Kolo, kolo mlýnský; Kdo jinému jámu kopá;), Anna Vaňková (Kramářská píseň)
 
 
text písně:
Karel Havlíček Borovský (Tys bratr náš), Jiří Sternwald (Slyšte, slyšte, tuto píseň; Flašinetář; Vandrovnická, Kramářská píseň, Šepity šept, Píšťalička; Až my spolu, má panenko; Kdo jinému jámu kopá;)
 
 
choreografie:
Bedřich Füsseger
 
 
II. kamera:
Jiří Šafář
 
 
masky:
Karel Marek, Jaroslav Čermák
 
 
asistent režie:
Miroslav Svoboda
 
 
odborný poradce:
Josef Matěj Gottlieb (kostýmní)
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr, Orchestr Karla Vlacha
 
 
dirigent:
Milivoj Uzelac, Karel Vlach
 
 
vedoucí výroby:
Jiří Bečka
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.