Jezuité v českých zemích (1997) [TV film]

Obrázek není k dispozici.
75 %
 
 

Další název: Jezuité v Praze

    Žánr: dokument
    Země: Česká republika
    Délka: 15 min.
„Jak vznikalo staroslavné Klementinum, místo, kde dnes sídlí Národní knihovna.“
V dubnu 1556 přišli jezuité do Prahy, aby začali šířit katolickou víru v převážně protestantské zemi. Za své sídlo si vybrali opuštěný klášter svatého Klimenta u Karlova mostu, ke kterému zakoupili další parcely.

Nejdříve postavili kostel svatého Salvátora a potom kolej podle projektu architekta Carlo Luraga. Nejstarší část koleje ještě nese znaky pozdně renesanční výtvarnosti. Uzavřený komplex staveb chrání čtyři nádvoří, která sloužila k výuce, odpočinku i divadelním představením. Vnitřní dispozice byla rozvinuta kolem dvou chodeb symbolizujících kříž, kde se za chůze meditovalo i disputovalo. Stěny chodeb pokrývají výjevy ze života svatého Františka Xaverského. Předsíň před refektářem byla vyzdobena bustami světců – Ignácem z Loyoly a svatým Františkem Xaverským. Před vstupem do refektáře je mramorové lavabo. V čele refektáře je obraz Krista v Káni Galilejské od Kryštofa Tauše. Dnes tato jídelní místnost slouží jako veřejná studovna. Barokní knihovní sál vytvořili František Maxmilián Kaňka a Kilián Ignác Dientzenhofer, fresky jsou od Jana Hiebela. Je zde uložena nejstarší teologická a filosofická literatura. Freska ve starém Matematickém sále vyjadřuje obdiv jezuitů k exaktnímu poznání. Astronomie se v Klementinu pěstovala ještě dříve než byla postavena hvězdářská věž. Zrcadlová kaple je dílem architekta Kiliána Ignáce Dienzzenhofera a na zdech je alegorické vyjádření světa dle věrouky jezuitů. Kostel svatého Salvátora je upraven podle římského vzoru Il Gesú architektem Carlo Luragem a později Francesco Carratim. Na hlavním oltáři je obraz Jana Jiřího Heintsche namalovaný podle originálu Raffaela Santi. Sochy apoštolů jsou pak od sochaře Jana Jiřího Bendla. Tribuny sloužily studentům koleje, dole se pak shromažďovali ostatní věřící.

Jezuité po celé zemi kultivovali poutní místa. Jedním z nich je také Svatá hora u Příbrami. Původně gotický kostelík přestavěl Carlo Lurago. Je obklopen ambity, vyzdobenými freskami a nároží areálu je zvýrazněno čtyřmi kaplemi.

Jezuité stavěli koleje a kostely i v dalších městech Čech a mají jednotný stavební charakter. V roce 1773 papež Kliment XIV. jezuitský řád zrušil. Byl pak znovu obnoven v roce 1814.

režie:
Petr Kaňka
 
 
scénář:
Petr Kaňka
 
 
kamera:
Martin Kubala
 
 
střih:
Milan Justin
 
 
produkce:
Petra Urbanová
 
 
odborný poradce:
Ivan Prokop Muchka
 
 
spolupráce:
Václav Hejduk, Miroslav Čuba, Eva Šťáhlavská, Vojtěch Pelák, Zdeněk Zenger
 
 
komentář:
Ladislav Mrkvička
 
 
vedoucí projektu:
Vladimír Darjanin
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.