...a pozdravuji vlaštovky (1972)

...a pozdravuji vlaštovky
63.9 %
 
 

Další název: Maruška; Maruška Kudeříková; Země na druhém břehu (prac. názvy)

    Žánr: životopisný / drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 26.5.1972        
    Délka: 86 min.
„Deník z vězeňské cely.“
Na konci roku 1942 čeká jedenadvacetiletá odbojářka Maruška v německé věznici ve Vratislavi na vykonání trestu smrti za velezradu. Zbývá jí 99 dní, během nichž si v duchu rekapituluje svůj krátký život, jenž už může zachránit pouze milost. V její obžalobě se objevily formulace o „bezpříkladném lhaní“ a „zarytém mlčení“, protože veškerou vinu vzala na sebe a nikoho z protifašistické sabotážní skupiny neprozradila. Zatvrzelost, s níž odmítla náboženskou víru svých rodičů, se proměnila v udivující statečnost, snoubící se s přirozenou dívčí naivitou a hravostí, kterou nepotlačilo ani čekání na smrt.

Na tento film režisér Jaromil Jireš pomýšlel už od roku 1961, kdy pod názvem Zlomky života vyšly dopisy Marie Kudeříkové (1921–1943) z vězení. Příležitost k jeho realizaci se naskytla po nástupu barrandovského normalizačního vedení. Jirešovi tehdy hrozil vyhazov a zdánlivě konformní látkou o ikoně komunistického odboje se mohl zachránit. V samotném snímku však není odboj nijak ideově identifikován. Kudeříková byla členkou mládežnické organizace a do komunistické strany vstoupila teprve dva měsíce před zatčením. Dramaturgie se pokoušela z filmu eliminovat některé autentické citace ze zápisků Kudeříkové, na přání z ÚV KSČ se zase měla vystřihnout slova „Neklesejte na mysli!“, protože prý mohla být vnímána jako poselství pro pravici zahnanou do defenzivy okupací ze srpna 1968.

V dobovém kontextu začínající normalizace měl snímek parametry umělecké úlitby moci, dnes jej můžeme vnímat jako pokus o průnik do zjitřené mysli člověka na hraně bytí a nebytí. Na naléhavosti mozaiky emocionálních obrazů a situací, jak ji vystavěl režisér už ve scénáři, má zásluhu zejména lyrická i naturalisticky zkreslující kamera Jana Čuříka, asociativní střih Josefa Valušiaka a také hudba – nejen ta vznícená Fišerova, ale i folklorní a dobová. Magda Vášáryová ztvárnila titulní roli s věrohodnou oduševnělostí, zaskočenou odhodlaností i hrdou odevzdaností.

Jan Lukeš
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017

režie:
Jaromil Jireš
 
 
hraje:
Magda Vášáryová (Maruška Kudeříková), Viera Strnisková (Maruščina matka), Július Vašek (Josef Kudeřík, Maruščin otec), Václav Helšus (Julek), Zuzana Talpová (vězeňkyně), Dagmar Bláhová (vězeňkyně Julinka), Hana Pastejříková (vězeňkyně Jarka), Hana Maciuchová (vězeňkyně Vítězka), Jana Andresíková (vězeňkyně Frieda), Zora Rozsypalová (dozorkyně Nau), Valerie Kaplanová (dozorkyně Erna), Jozef Čierny (učitel), Dušan Blaškovič (tlustý financ), Zdeněk Kampf (tlumočník s jednou rukou), Ladislav Mrkvička (Bob), Vítězslav Jandák (Olda), Jiří Zahajský (Polda), Jiří Ptáčník (Jan), Ilona Kubásková (babka), Eva Jiroušková (vězeňkyně zvaná Lili Marleen), Milica Kolofíková (polská vězeňkyně Wanda), Oto Ševčík (Dorschův tlumočník), Karel Šebesta (komisař Friedrich), Miroslav Moravec (tlumočník Nerger), Jindřich Narenta (soudce), Václav Špidla (farář), Luděk Svoboda (voják), Leoš Kaltofen (tenký financ / odsouzený), Anna Ferencová (bachařka ve vězení), Ladislav Trojan (odbojář), Slávka Hozová (vězeňkyně Jiřina), Jana Dolanská (Bětuška, Maruščina sestra), Alžběta Frejková (dozorkyně Sternetzská), Gisela Fojtů (dozorkyně), Jan Ekl (Rudolf), Miroslav Kolář (mladý odbojář Josef), Helena Nováčková (žena s hřebenem), Daniela Šrajerová (dělnice Anička), Jiří Prýmek (komisař gestapa Dorsch), Eduard Rzimek (obhájce JUDr. Jescheck), Milena Šajdková (vězeňkyně), Miloš Bílek (Pepík), Otakar Rademacher (gestapák)
 
 
námět:
Jaromil Jireš, Maruška Kudeříková (kniha Zlomky života)
 
 
scénář:
Jaromil Jireš (+ technický), Zora Beráková
 
 
kamera:
Jan Čuřík
 
 
hudba:
Luboš Fišer
 
 
výprava-architekt:
Jan Oliva
 
 
kostýmy:
Svatava Sophová
 
 
střih:
Josef Valušiak
 
 
zvuk:
Emil Poledník
 
 
vedoucí produkce:
Věra Kadlecová
 
 
II. kamera:
Oldřich Hubáček
 
 
masky:
Vlasta Hájková
 
 
dramaturgie:
Dana Špirková
 
 
asistent režie:
Anna Lackovičová, Miroslav Voštiar
 
 
pomocná režie:
Claudi Niubó
 
 
fotograf:
Jan Kuděla
 
 
spolupráce:
Zora Beránková (dialogy), Claudi Niubó (dialogy)
 
 
výprava:
Jiří Cvrček, Bohumil Kadlec
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.