Co je zapsáno, zůstává ... (1980)

Žánr:
dokument
Země:
Československo / Jugoslávie
Délka:
40 minut
„Po stopách malíře, hudebníka a etnografa národního umělce L. Kuby z období jeho sběratelské činnosti.“
Popis / Obsah / Info k filmu Co je zapsáno, zůstává ...
Obsah slov starého sarajevského kronikáře Muly Mustafy Bošeskije jakoby předznamenal celý život národního umělce Ludvíka Kuby, hudebníka, malíře, etnografa, jemuž četné slovanské národy děkují za objevení lidové kultury svých předků. Byly to zejména písně, počet sahá do tisíců a navždy zůstanou zapsány v obsáhlém sborníku, který L. Kuba nazval Slovanstvo. V souborném díle nazvaném Zpěvy lidu československého vydal zachycené písně české, moravské a slovenské. Sbíral písně v Lužici, u pamětníků zapsal stovky ruských lidových písní. Ze svých cest po Balkáně přivezl stovky písní černohorských, dalmatských a slovinských. V roce 1893 studoval lidovou kulturu Bosny a Hercegoviny.

V oblasti řek Bosny a Neretěvy začíná i filmové putování po stopách Ludvíka Kuby. Nejde v něm jen o strohý dokument, ale spíše o básnické ztvárnění výsledků Kubovy práce. Film vychází z jeho zápisků, z dobových dokumentů i malířského díla, které za svého pobytu v Bosně a Hercegovině nashromáždil, a konfrontuje je s dnešní, stále se rozvíjející tradicí lidové kultury. Protějškem tohoto putování jsou návraty do rodné země – do Čech, jejichž lidová píseň se Kubovi stala provždy inspirací, kořeny, z nichž vyrostla jeho umělecká osobnost. Film vznikl v koprodukci Československé televize Praha a televize Sarajevo.

Zdroj: Týdeník ČST 40/1980, str. 7


Autor: hvezdyn

Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 85008
Osobností: 396772
Fotografií: 310796
Plakátů: 162639
Obsahů a biografií: 80240

Poslední komentáře

Interview s upírem (1994)

/spoiler/

Nechapem ze   som so k tomu dostal az teraz,   kedze upirovky mam rad.   Kazdopadne skvely film a aj   ked hercov v hl.ulohach více >

Autor: decepticon | Hodnocení: 9 / 10

Děsnej doják (2006)

Na film jsem se dodíval do   konce a párkrát se i pěkně   zasmál :) Celkově se   samozřejmě jedná o strašný a   nechutný brak, ale to snad   více >

Autor: ergotoxin | Hodnocení: 3 / 10

Predátor (2010)

Film jsme chtěli shlédnout s   celou rodinkou, ale ani ne v   polovině filmu jsme to   vypnuli, protože takovou   ubohost (pro mě moc   více >

Autor: filmšmekr | Hodnocení: 2 / 10

Godzilla (1998)

Tento film je jeden z mých   nejoblíbenějších sci-fi filmů,   Jean Reno mi v téhle roli   sedl, ostatní herci jsou pro   mě nesympatičtí. Ale i přesto   dávám 10 hvězd.

Autor: filmšmekr | Hodnocení: 10 / 10

Tajemný původ člověka (1996) [TV...

Frederic Hoyle: "Současný   scénář vzniku života je   přibližně stejně pravděpodobný   jako pravděpodobnost, že   tornádo vířící na smetišti,   sestaví letadlo Boeing 747."

Autor: Kyle_XY | Hodnocení: 8 / 10

Copyright © 2003-2012, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor. Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.037/0.013