Monstrum (2007)

Cloverfield

Žánr:
katastrofický / horor
Země:
Spojené státy americké
Délka:
85 minut
Premiéra v ČR:
24.1.2008

„Tahle noc změní život všem. A některým ho ukončí.“
Popis / Obsah / Info k filmu Monstrum
Od vizionářského producenta J. J. Abrams a režiséra Matta Reevese přichází výjimečný zážitek nekonečného adrenalinu, s jakým jste se určitě ještě nesetkali. Pět mladíků uspořádá pro svého přítele párty právě v momentě, kdy se monstrum velikosti mrakodrapu zjeví ve městě. Příběh vyprávěný prostřednictvím jejich videokamery dokumentuje pokus o přežití této nejhrůznější události v jejich životě.
Distributor BR


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Monstrum
Tahle noc změní život všem. A některým ho ukončí. Producent J. J. Abrams, autor originálních a velmi sledovaných televizních seriálů Alias a Ztraceni tentokrát připravil výjimečný zážitek pro diváky kin. S jeho thrillerem Monstrum vás čeká stoprocentní adrenalinový zážitek, s jakým jste se v kinosále určitě ještě nesetkali.
Začátek je navzdory tomuto tvrzení velmi pohodový. V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. Jestliže prostory klubu připomínaly hostům párty past, tak to, co se děje na ulicích, je pro změnu nefalšovaným peklem. Křik, pláč, bezcílně pobíhající Newyorčané a do toho přilétá uražená hlava Sochy svobody. Ne, svět už opravdu nebude takový, jaký býval. Výmluvné svědectví o téhle změně podává jedna digitální kamera a ti, kdo jsou aktuálně naživu a mají sílu točit. Snad nedojdou baterky.
Éru pseudodokumentárních filmů, které se tvářily jako záznam skutečnosti, ačkoliv šlo o naprostou fikci, s úspěchem odstartovala Záhada Blair Witch, nízkorozpočtový horor o třech studentech toulajících se po lesích. Následovala celá řada spíš neúspěšných snímků natočených obdobnou technikou, nikdo se ale tímhle způsobem neodhodlal realizovat katastrofický thriller se stovkami komparsistů a desítkami nákladných trikových scén. Producent J. J. Abrams už ale mnohokrát dokázal, že má odvahu prorážet nové cesty, a k téhle navíc přizval zkušeného režiséra Matta Reevese a scenáristu Drewa Goddarda. Připravte se tedy na to, že vás čeká naprosto identický zážitek, jaký budou mít ze setkání s neznámou hrozbou aktéři filmu, snad jen s tím rozdílem, že vy se při sledování apokalyptických scén nebudete muset bát o vlastní život. I když.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Monstrum
Katastrofický horor Monstrum (originální název filmu Cloverfield znamená Jetelové pole a odkazuje na krycí název operace ministerstva obrany USA, týkající se útoku neznámého monstra) nezastírá inspiraci úspěšným nízkorozpočtovým pseudodokumentárním hororem Záhada Blair Witch (FP 12/99), založeným na fikci, že jde o náhodně nalezené amatérské video, ale i velkofilmem Godzilla (FP 8/98). - Filmů, které se snažily Záhadu Blair Witch napodobit, vzniklo od té doby dost, ale nikdy nešlo o katastrofický horor s mnoha vizuálními efekty, trikovými scénami a s početnými komparsisty. Samotný příběh nepřináší nic nového: lidé na Manhattanu se chystají prožít večer podle svých představ a netuší, že pro hodně z nich bude tato noc poslední. Mladík Rob má odjet za prací do Japonska a přátelé mu připravili rozlučkový večírek. Jenže dobře rozjetý mejdan, natáčený videokamerou Robovým kamarádem Hudem, překazí výpadek proudu, hrůzu nahánějící řev a apokalyptické zjevení obrovského monstra, pod jehož končetinami se mrakodrapy rozpadají a Socha svobody se stává hračkou. Pětice mladých lidí se vydává proti proudu uprchlíků pro Robovu zraněnou přítelkyni Beth, která uvízla doma. Což je přesně tam, kde příšera i další monstra (jakoby vypadlá z Vetřelců) řádí nejvíce. Situace ve městě je katastrofální, a tak se vláda odhodlává ke krajnímu řešení, že bude celou oblast Manhattanu „eliminovat“. – Divák sleduje děsivé události prostřednictvím záznamu z videokamery, nalezeném po katastrofě na místě již neexistujícího Central Parku. Na počátku jsou záběry, pořízené dříve Robem po milování s Beth, a pak gratulace přátel z večírku. Pohodu však rázem vystřídají hektické, rozostřené a roztřesené obrázky, zachycující hrůzu, strach, chaos a marnou snahu o záchranu skupinky nešťastníků. Napětí graduje, mrtvých přibývá a záběrů s obludou též. – Snímek je mimo jiné nepochybně inspirován tragédií z 11. září 2001 a syrově zaznamenává, jak by mohl chaos při napadení a ohrožení města opravdu vypadat. Původní nápad se ovšem postupně vyčerpá a neustále roztěkaný „subjektivní“ pohled amatérského a ohrožovaného kameramana (který občas ani neví, že má přístroj spuštěný) může působit až nepříjemně. Produkt z dílny obratného producenta J.J. Abramse měl nečekaný ohlas zejména díky výborně připravené marketingové kampani (hlavně na webu), záměrně provokující dojem dychtivě očekávaného kultovního díla.
-kat, Filmový přehled 2008/3


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Mobilní aplikace

Hodnocení filmu

67.4 %
8   - Justik66
8   - hvezdyn
8   - hledasenik
8   - ajaajena
5   - Agostino
7   - LenC2
4   - georginaa
4   - BinLADIN
10 - Chrustyn
8   - Langley
7   - vlk1410
7   - Cash89
8   - Mlapiska
6   - Vig
7   - Tom_Hardy
8   - JVSoolen
1   - seagal
7   - RM
7   - Robinson
3   - davidek

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 84980
Osobností: 396659
Fotografií: 310373
Plakátů: 162685
Obsahů a biografií: 80211

Poslední komentáře

Zakletá Ella (2004)

Ach, tí bratia Grimmovci

Riadna blbinka, ale pekná a   originálna blbinka. Je to taká   zlatučká zlátaninka a mne sa   to normálne páčilo. Fakt som   sa pobavil a prišlo mi více >

Autor: volam.sa.pistik | Hodnocení: 7 / 10

BAT 21 (1988)

Bat 21 je sice natočen podle   true story, ale svým významem   a důsledností s jakou se drží   myšlenky, že všechny války   jsou války špinavé a více >

Autor: Erkul | Hodnocení: 9 / 10

Děsnej doják (2006)

zábavné ?!

Film má několik velmi   zábavných momentů.

Třeba ten,když zjistíte,že   už končí.

Nebo že vás   žádná síla na světě nedonutí   více >

Autor: mikee007 | Hodnocení: 4 / 10

Červený drak (2002)

/spoiler/

Tak neviem v   podstate to vyzera akoby   niekto natocil triler a kvoli   lepsim ziskom tam prilepil par   scen s Hannibalom akoze více >

Autor: decepticon | Hodnocení: 7 / 10

Atentát (1964)

Jazyková bariera

Myslím, že měla být maximálně   zachována historii skutečná   jména a ne nesmysly jako Král,   Strnad, Vyskočil, ...

Co však bych skutečně více >

Autor: New | Hodnocení: 8 / 10

Copyright © 2003-2012, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor. Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.115/0.078