Let číslo 93 (2006)

United 93

Žánr:
katastrofický / historický
Země:
Spojené státy americké / Velká Británie / Francie
Délka:
111 minut
Premiéra v ČR:
24.8.2006

„11. září 2001. Teroristé unesli čtyři letadla. Tři zasáhla svůj cíl. Tohle je příběh čtvrtého z nich.“

Popis / Obsah / Info k filmu Let číslo 93
11. září roku 2001 změnilo moderní dějiny naší planety víc než jakákoliv jiná událost. Dlouhých pět let muselo uběhnout, než o tomto strašlivém dni vzniknul první film, na který se diváci můžou vypravit do kin. Let číslo 93 Paula Greengrasse je nejen první, ale také jedinečný. Nesnaží se vodit diváky za ručičku a dávat na složité otázky jednoduché odpovědi. Spíš se pokouší být nestranným svědkem dne, v němž se během pár hodin změnily milióny osudů a několik tisíc se jich uzavřelo.
Film Let číslo 93 je strhujícím a provokativním dramatem, vyprávějícím příběh lidí, kteří se stali přímými svědky únosu čtvrtého letadla v den nejhoršího teroristického útoku v dějinách Ameriky. Greengrassovým záměrem bylo pohybovat se v průběhu celého filmu pouze mezi letovými dispečery, pasažéry a posádkou. „Není to film s jasně strukturovanými postavami. Je to příběh o 44 lidech, které začínáme sledovat od příjezdu na letiště a pak v reálném čase absolvujeme jejich devadesátiminutovou cestu vstříc obrovskému hrdinství tváří v tvář téměř jisté smrti,“ vypráví režisér Paul Greengrass.
Při natáčení filmaři úzce spolupracovali s pozůstalými po pasažérech a členech posádky a využívali všechny dostupné materiály, které dokumentovaly osudný let a události na jeho palubě, jež vedly až k pádu letadla v Pensylvánii. Netradičnímu filmu odpovídal i casting, při kterém byla hlavní devízou adeptů fyzická podobnost herce s některým z reálných charakterů. Místo scénářů dostali herci natočené dokumenty o svých postavách, které jim pomáhaly lépe se s rolí ztotožnit. Aby snímek působil skutečně věrně, někteří pracovníci letištních kontrolních věží, kteří tuto tragédii pocítili jako první, si v Letu číslo 93 zahráli sami sebe.
I díky tomu působí tento film mimořádně autenticky. „Pokud by výsledný film neměl být pravdivý nebo působil nerealisticky, vůbec by nemělo smysl jej točit,“ říká Olivia Thirlby, představitelka jedné z pasažérek. Kromě autenticity se může Let číslo 93 pochlubit i filmovými kvalitami. Zahraniční kritici ho zatím přijímají jednoznačně. „Úžasný počin, který jasně převyšuje všechny letos natočené filmy,“ komentuje ho například Peter Travers z časopisu Rolling Stone.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Let číslo 93
Scenárista a režisér Paul Greengrass usoudil, že pět let od teroristických útoků z 11. září 2001 je již dostatečně dlouhá doba, aby bylo možné se k osudným událostem vrátit prostřednictvím filmového díla. Ve snímku Let číslo 93 zvolil zřejmě tu nejvhodnější formu, jak dostát obtížnému úkolu. Natočil vlastně dokumentární drama jednak o samotném únosu letadla společnosti United Airlines a jednak o tom, jak dramatické okamžiky prožívali a jak jednali lidé z řízení letového provozu na různých místech Spojených států, včetně štábu protivzdušné obrany. I když filmař vycházel z autentických záznamů a telefonátů pasažérů z letadla, jež jako jediné ze čtyř unesených strojů díky odvaze cestujících nezasáhlo určený cíl, musel rekonstruovat průběh únosu vlastně jako fikci. Při pádu stroje zahynulo všech čtyřiačtyřicet lidí včetně čtveřice arabských teroristů. V ději se prolínají epizody z jednotlivých dispečinků i z průběhu letu od nástupu do letadla až po jeho zřícení do polí v Pensylvánii. Závěr patří dramatické akci, v níž cestující přemohou teroristy, avšak už nestačí vyrovnat výšku stroje, prudce klesajícího k zemi. Z množství postav se zvolna „vylupují“ někteří jedinci se schopností jednat v kritické situaci. Teroristé jsou charakterizováni jako nervózní mladí muži, pevně věřící své věci, avšak nezvládající vlastní chování; rozhodně to nejsou chladnokrevní profesionální vrazi. – Štáb získal svolení k natáčení od pozůstalých po obětech a byl s nimi neustále ve styku. S jejich pomocí byl vypracován „profil“ každého pasažéra, jemuž se pak přizpůsoboval výběr herců. Greengrass zvolil neznámé herce a ve scénách z dispečinků mnozí lidé hrají sami sebe. Scény z letadla se realizovaly v londýnském studiu po dlouhých přípravách, jejichž součástí byla i improvizace. Zajímavostí je, že představitelé teroristů bydleli v jiném hotelu, než ostatní herci. – Neokázalý snímek vypovídá o nenápadném hrdinství, ale zároveň naznačuje nedostatky v koordinaci různých složek. – Téměř současně vznikly také dva TV filmy, věnované stejnému tématu, The Flight That Fought Back (TV-2005, Let, který se bránil; r. Bruce Goodison) a Flight 93 (TV-2006, Let 93; r. Peter Markle). V září přichází do našich kin další snímek o 11. září 2001, drama Olivera Stonea World Trade Center.
Tomáš Bartošek, Filmový přehled 2006/8


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Mobilní aplikace

Hodnocení filmu

80.4 %
8   - clara.bow
8   - curil
9   - veverka-zr
8   - Justik66
10 - Petra.Barb
3   - Lienocka22
8   - LenC2
7   - georginaa
9   - BinLADIN
9   - Chrustyn
8   - Kuvik
8   - Bara.40
9   - vlk1410
10 - hejtman
8   - REKBRIT
8   - Pardal
7   - Snura
10 - Tom_Hardy
7   - JVSoolen
9   - Faye

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 84979
Osobností: 396659
Fotografií: 310369
Plakátů: 162685
Obsahů a biografií: 80210

Poslední komentáře

Zakletá Ella (2004)

Ach, tí bratia Grimmovci

Riadna blbinka, ale pekná a   originálna blbinka. Je to taká   zlatučká zlátaninka a mne sa   to normálne páčilo. Fakt som   sa pobavil a prišlo mi více >

Autor: volam.sa.pistik | Hodnocení: 7 / 10

BAT 21 (1988)

Bat 21 je sice natočen podle   true story, ale svým významem   a důsledností s jakou se drží   myšlenky, že všechny války   jsou války špinavé a více >

Autor: Erkul | Hodnocení: 9 / 10

Děsnej doják (2006)

zábavné ?!

Film má několik velmi   zábavných momentů.

Třeba ten,když zjistíte,že   už končí.

Nebo že vás   žádná síla na světě nedonutí   více >

Autor: mikee007 | Hodnocení: 4 / 10

Červený drak (2002)

/spoiler/

Tak neviem v   podstate to vyzera akoby   niekto natocil triler a kvoli   lepsim ziskom tam prilepil par   scen s Hannibalom akoze více >

Autor: decepticon | Hodnocení: 7 / 10

Atentát (1964)

Jazyková bariera

Myslím, že měla být maximálně   zachována historii skutečná   jména a ne nesmysly jako Král,   Strnad, Vyskočil, ...

Co však bych skutečně více >

Autor: New | Hodnocení: 8 / 10

Copyright © 2003-2012, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor. Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.142/0.102